WYPRZEDA - SKLEP -OGRODNICZY - OBNIKI DO -75%

Cięcie wiśni. Jak i kiedy przycinać wiśnie?

Cięcie wiśni jest ważnym zabiegiem, wpływającym na prawidłowy rozwój drzewa, ukształtowanie jego korony, a w efekcie na zdolność do obfitego owocowania przez wiele lat. Niestety wiele osób przycina wiśnie w nieodpowiednim terminie i w niewłaściwy sposób. Zobacz zatem kiedy przycinać wiśnie oraz jaki sposób cięcia jest najlepszy dla tych drzew. Jak przycinać wiśnie młode, a jak już owocujące? Jak wygląda cięcie odmładzające cięcie starych wiśni? Jak wykonać cięcie letnie wiśni?

cięcie wiśni
Cięcie wiśni jest ważne dla utrzymania pokroju drzewa oraz obfitego owocowania

Kiedy przycinać wiśnie

Młode, nowo posadzone wiśnie tnie się wiosną, zaraz po posadzeniu, w celu uformowania ich korony. Dla starszych drzew podstawowy termin cięcia wiśni to lato, po zbiorze owoców (zazwyczaj jest to koniec lipca lub pierwsza połowa sierpnia). Wówczas rany po cięciu wiśni szybciej się goją i jest mniejsze ryzyko infekcji kory i drewna przez grzyby oraz bakterie. Letnie cięcie wiśni przynosi zazwyczaj lepsze efekty niż cięcie wiosną. Jest to zatem odwrotnie, niż w przypadku np. gruszy i jabłoni, które przycina się przede wszystkim wczesną wiosną lub nawet już pod koniec zimy.

Cięcie wiśni wykonujmy zawsze przy ładnej pogodzie, w dni suche i słoneczne. Wtedy jest najmniejsze ryzyko przeniesiania chorób grzybowych, których roznoszeniu sprzyja wilgoć i deszcz.

Uwaga! Zaraz po wykonaniu cięcia wiśni rany powstałe na gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. Ze względu, iż drewno i kora wiśni są łatwo porażane zarówno przez grzyby, jak i bakterie wywołujące raka bakteryjnego drzew owocowych, jako dodatek do emulsji zalecany jest preparat bakteriobójczy Miedzian 50 WP.

Cięcie wiśni po posadzeniu

Młode wiśnie po posadzeniu tnie się bardzo silnie, gdyż posiadają one zazwyczaj zbyt dużo pędów, do tego wyrastających pod ostrym kątem ku górze. Nie cięte zaowocują wprawdzie już nieraz w pierwszym roku po posadzeniu ale szybko nadmiernie się zagęszczą, gałęzie silnie rosnące ku górze będą w przyszłości podatne na złamania pod ciężarem owoców i brak będzie wyraźnego przewodnika, co utrudni dalsze formowanie korony wiśni.

Rozpoczynając cięcie wiśni po posadzeniu, wybieramy pęd, który będzie przewodnikiem (zazwyczaj najgrubsza i najwyższa gałązka w środku korony, rosnąca niemal pionowo ku górze, dominująca nad pędami bocznymi). Tego pędu nie przycina się w ogóle, gdyż często jest on zakończony cennym pąkiem liściowym. Pozostałe gałązki boczne tnie się zaś bardzo krótko, pozostawiając zaledwie 1-3 pąki od ich nasady. Z pozostawionych czopów wyrosną następnej wiosny pędy pod kątem poziomym i lekko skośnym.

Całkowicie usuwamy wszystkie pędy wyrastające na wysokości do 40 cm nad ziemią, gdyż te gałęzie były by zbyt nisko położone.

Opryski wiśni. Kiedy i czym pryskać wiśnieOpryski wiśni. Kiedy i czym pryskać wiśnie?
Owoce wiśni często robaczywieją lub gniją już na drzewach. Dlatego tak ważne są opryski wiśni preparatami ochronnymi, które pozwolą uniknąć strat w plonie. Zobacz kiedy i czym pryskać wiśnie aby zebrać z drzew dużo zdrowych owoców. Więcej...

Cięcie młodych wiśni

Przez kolejne 4 lata cięcie młodych wiśni powinno być bardzo umiarkowane, tak aby jedynie nieco prześwietlić koronę drzewa i nie dopuścić do jej nadmiernego zagęszczenia się. W tym celu po zbiorze owoców, wycina się stare gałęzie i młode pędy zwisające do ziemi, pokładające się, skierowane do środka korony, wyrastające zbytnio ku górze i konkurujące z przewodnikiem, uszkodzone lub z objawami występowania chorób. Przeciętnie aby dostatecznie prześwietlić koronę wiśni, należy wyciąć około 1/5 wszystkich pędów. Czasem, gdy drzewo nadmiernie rośnie ku górze, warto także przyciąć wierzchołek aby w kolejnych latach nadal możliwy był zbiór najwyżej rosnących owoców.

Pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniuPielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu
Właściwa pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu ma ogromny wpływ na ich dalszy wzrost, plonowanie i zdrowotność. Świeżo posadzonym drzewkom musimy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, by ich wzrost był silny i możliwe było szybkie uformowanie korony drzewa z dużą powierzchnią owoconośną. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie przycinanie drzew owocowych po posadzeniu, ich nawożenie i szereg innych zabiegów. Więcej...

Cięcie starych wiśni

Cięcie starszych wiśni, które przekroczyły już wiek 5 lat od posadzenia, powinno być bardziej intensywne. U takich drzew konieczne jest cięcie odmładzające wiśni, gdyż wiśnie owocują najlepiej na najmłodszych gałęziach (rocznych i dwuletnich). Chodzi zatem o skrócenie najstarszych gałęzi i zachęcenie drzewa do wytwarzania dużej liczby nowych pędów. W tym celu stare konary skraca się o około 1 - 1,5 m. Skracamy tylko część z nich aby nie osłabić owocowania wiśni. Pozostałe stare konary przytniemy za rok.

Cięcie starych wiśni, które mają przewodnik, wymaga też co kilka lat wykonania cięcia odnawiającego. Chodzi tu o całkowite wycięcie starych konarów, które przekroczyły wiek 4 lat, tak aby pozostawić jedynie młode gałęzie i pędy roczne. W takim przypadku przewodnik pozostaje nietknięty, zaś gałęzie są "wymieniane" na nowe. Stare pędy wycina się w odległości kilku centymetrów od przewodnika. Z tak pozostawionych czopów wyrosną nowe, młode pędy.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Przeczytaj również:

cięcie drzew i krzewów owocowychCięcie drzew i krzewów owocowych
Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Warto zatem poznać tajniki sztuki cięcia drzew i krzewów owocowych. Więcej...

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochronyBrunatna zgnilizna drzew pestkowych - zwalczanie, środki ochrony
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą, powodującą gnicie owoców na drzewie. W wyniku infekcji owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i szarymi brodawkami. Choroba ta poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, a także brzoskwinie i morele. Zobacz jak chronić drzewa owocowe przed brunatną zgnilizną. Więcej...

Rak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanieRak bakteryjny drzew owocowych - objawy, zwalczanie
Rak bakteryjny drzew owocowych jest chorobą atakującą wiele gatunków drzew owocowych, a objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, za najbardziej charakterystyczne uznaje się jednak wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Zobacz czy takie drzewa można jeszcze uratować i jak wygląda zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych. Więcej...

Opracowano na podstawie: A. Mika, Jak ciąć wiśnie i czereśnie, Działkowiec, nr 8/2012, s. 48; Z. Grzyb, Dlaczego boimy się ciąć wiśnie?, Hasło Ogrodnicze, nr 6/2006. Fot. depositphotos