Stihl Cash Back

Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych mogą atakować wiele różnych kwiatów uprawianych w mieszkaniach. Często szkodniki pojawiają się mimo starannej pielęgnacji roślin i zapewnienia kwiatom idealnych warunków do wzrostu. Skąd się biorą i jaki zniszczeń mogą dokonać? Oto najczęściej występujące szkodniki roślin doniczkowych oraz sprawdzone metody ich zwalczania.

szkodniki roślin doniczkowych - przędziorki
Szkodniki roślin doniczkowych - efekty żerowania przędziorków
Fot. ©Aleksandra Dziugan-Smoleń

Przędziorki

Rośliny domowe często mogą być atakowane przez przędziorki - drobne roztocza o ośmiu odnóżach, długości nie przekraczającej 1 mm i barwie od żółtawozielonej do czerwonopomarańczowej. Najbardziej dokuczliwy z nich jest przędziorek chmielowiec, który atakuje rośliny w naszych domach, ale też i w szklarniach oraz w ogrodach.

Przędziorki to bardzo często występujące szkodniki roślin doniczkowych. Poza kwiatami domowymi, mogą one atakować wiele różnych roślin ogrodowych. Obecność przędziorków objawia się w postaci żółtobiałych plam na liściach. Plamy z czasem obejmują coraz większą powierzchnię liścia, powodując jego zaschnięcie i opadnięcie. Może się również zdarzyć, iż liście zostaną osnute cienką pajęczyną. Rozwojowi tych szkodników sprzyja wysoka temperatura i suche powietrze.

Przędziorek chmielowiec
Przędziorek chmielowiec na spodniej części liści róży
Fot. depositphotos

Zwalczanie przędziorków
W uprawie roślin doniczkowych w mieszkaniu zwalczanie przędziorków będzie najłatwiejsze przy wykorzystaniu preparatów sprzedawanych w postaci gotowej do użycia, w niewielkim pojemniku z rozpryskiwaczem. Warto tu wymienić naturalne preparaty Agrocover Spray, Polysect Długo Działający Hobby oraz Spruzit Spray na szkodniki AL. Oprysk należy powtórzyć po 7 dniach.

Spruzit Spray

Zanim sięgniemy po środki ze sklepu, warto wypróbować domowe sposoby na przędziorka, takie jak oprysk roztworem szarego mydła i denaturatu (20 g mydła i 10 ml denaturatu rozpuszczamy w 1 litrze wody). Przy niewielkiej inwazji szkodników to powinno wystarczyć.

Czerwce - miseczniki, tarczniki, wełnowce

Owady te występują głównie na dolnej stronie liści i na pędach. Te szkodniki roślin doniczkowych przez większą część życia żerują w jednym miejscu, powodując różne objawy. Do czerwców zaliczają się:

  • tarczniki - pokryte płaską, owalną tarczką o średnicy od 1 do 2 mm,
  • miseczniki - posiadają tarczkę brązową i wypukłą, trudną do usunięcia, na roślinach doniczkowych najczęściej występuje misecznik cytrusowiec, zaś inne gatunki miseczników mogą atakować też rośliny ogrodowe,
  • wełnowce - ich ciało pokrywa jasna wydzielina, przypominająca kłaczki wełny.

szkodniki roślin doniczkowych - tarczniki
Szkodniki roślin doniczkowych - tarczniki

szkodniki roślin doniczkowych - wełnowce
Szkodniki roślin doniczkowych - wełnowce

Szczególnie korzystne warunki do rozwoju tych szkodników występują zimą w ogrzewanych mieszkaniach. Najbardziej narażone na ich ataki są kaktusy i sukulenty. Często spotykane są też wełnowce na storczykach.

Zwalczanie czerwców
W uprawie domowej tarczki owadów należy usunąć za pomocą twardej szczoteczki lub patyka, a miejsca po ich żerowaniu posmarować mieszaniną wody z szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń i denaturatem. Bardzo dobrze sprawdza się też mydło potasowe ogrodnicze z dodatkiem czosnku. Czosnek działa dezynfekująco, a swym zapachem odstrasza szkodniki.

Po mechanicznym usunięciu szkodników należy jeszcze wykonać oprysk. Jest to bardzo ważne, bo ciężko dostrzec wszystkie, najmniejsze larwy szkodników i ich jaja. Jeśli po wyczyszczeniu roślin nie wykonamy oprysków, szkodniki na pewno powrócą. Do oprysku możemy wykorzystać te same preparaty, które polecaliśmy wyżej do walki z przędziorkami, czyli Agrocover Spray, Polysect Długo Działający Hobby oraz Spruzit Spray na szkodniki AL.

Mączlik szklarniowy

Mączlik szklarniowy to biały, uskrzydlony owad o długości 2 mm. Poza roślinami domowymi, często atakuje również rośliny uprawiane pod osłonami. Larwy mączlika żerują na dolnej części liści, wysysając z nich sok. W efekcie powodują żółknięcie i opadanie liści.

Mączlik szklarniowy
W poszukiwaniu mączlika warto zajrzeć na spodnią stronę liści

Zwalczanie mączlika
Szkodnika tego możemy zwalczać opryskując rośliny wywarem z wrotyczu pospolitego. Pomogą też opryski preparatami w spraju, które wyżej polecaliśmy do walki z przędziorkami i czerwcami. Warto także w pobliżu roślin umieścić tablice lepowe na szkodniki. Latające wokół roślin białe muszki będą się do tabliczek przyklejać i ginąć.

Mszyce

Mszyce to chyba najczęściej pojawiające się szkodniki kwiatów doniczkowych ale też i ogrodowych. Są to uskrzydlone lub bezskrzydłe owady o ciele długości do 5 mm. Mogą licznie występować na pędach i dolnej stronie liści, z których wysysają soki. Są szczególnie niebezpieczne, gdyż często przenoszą choroby wirusowe. Liście i pędy zaatakowanych roślin mogą być zniekształcone i lepkie, pokryte pęcherzami.

szkodniki roślin doniczkowych - mszyce
Szkodniki roślin doniczkowych - mszyce

Zwalczanie mszyc
Przy niedużej ilości szkodników skuteczne może okazać się spłukiwanie roślin wodą. Jeżeli zdecydujemy się na chemiczne zwalczanie mszyc, zwróćmy uwagę czy dany środek nadaje się do użycia w mieszkaniu. Bez obaw możemy stosować preparaty naturalne na mszyce, takie jak Agrocover Spray, Emulpar Spray, Polysect Długo Działający Hobby oraz Spruzit Spray na szkodniki AL.

Ziemiórki

Ziemiórki to często spotykane czarne muszki w kwiatach doniczkowych. Szkodliwe są głównie ich larwy, które uszkadzają korzenie, co z kolei powoduje zakażenie roślin przez grzyby. Larwa to mała (do 7 mm) glizdka, o walcowatym kształcie, biaława, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką. Osobniki dorosłe to czarne muszki długości 2-3 mm o jednej parze skrzydeł.

ziemiórki
Ziemiórki to małe czarne muszki latające wokół kwiatów
Fot. depositphotos

Ziemiórki są bardzo ruchliwe. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia się jest zastosowanie gleby zawierającej ich jajeczka lub przyniesienie ich wraz z nowo kupowanymi roślinami. Rozwojowi szkodnika sprzyja wilgoć.

Zwalczanie ziemiórek
Zwalczanie tych szkodników roślin doniczkowych musimy prowadzić na dwa sposoby. Po pierwsze trzeba zwalczać dorosłe osobniki, czyli muszki latające wokół kwiatów. W tym celu umieszczamy obok roślin tablice lepowe na szkodniki.

tablice lepowe na ziemiórki

Muszki będą jednak powracać bez końca, jeśli nie pozbędziemy się również larw ziemiórek, które żerują w ziemi. Można rośliny przesadzić do świeżej ziemi, a w czasie przesadzania umyć i zdezynfekować doniczki. Trzeba też korzenie roślin wymoczyć przez 24 godziny w kąpieli dezynfekcyjnej. Aby ją przygotować do 1 litra wody dodajemy łyżkę stołową płynnego mydła potasowego (można też rozpuścić kawałek szarego mydła w kostce) oraz łyżkę denaturatu.

Jeżeli roślin nie możemy przesadzić, pomoże podlewanie ich naparem z czosnku (rozgniatamy główkę czosnku i zalewamy 1-2 szklankami wrzątku, gdy napar ostygnie, przelewamy go do 1,5-litrowej butelki i dopełniamy wodą).

Jeśli w/w domowe sposoby na ziemiórki zawiodą lub okażą się zbyt czasochłonne, warto sięgnąć po naturalny i bezpieczny w użyciu preparat NeemAzal T/S przeznaczony do zwalczania ziemiórek.

Naturalnym składnikiem preparatu NeemAzal T/S są związki z grupy limonoidów, które bardzo skutecznie odstraszają owady. Są to związki pochodzenia roślinnego (fitosterole) spotykane głównie w owocach cytrusowych.

NeemAzal T/S oprysk na ziemiórki

Rośliny możesz tym środkiem podlewać lub opryskiwać. Nadaje się on do użycia w uprawie ozdobnych roślin doniczkowych ale też warzyw i ziół, które są bardzo często atakowane przez czarne muszki. Można go stosować w uprawach ekologicznych.

Do zwalczania ziemiórek preparat NeemAzal T/S stosujemy w ilości 5 ml preparatu na 1 litr wody. Takim roztworem rośliny zarówno podlewamy, jak i opryskujemy.

Skoczogonki

Często po obfitym podlaniu rośliny w doniczce, na powierzchni ziemi pojawiają niewielkie skaczące owady barwy białej lub szarej. Są to skoczogonki (Collembola). Osiągają one wielkość od 0,2 do 3 mm.

szkodniki roślin doniczkowych - skoczogonki
Szkodniki roślin doniczkowych - skoczogonki

Zwalczanie skoczogonków
Wbrew pozorom, skoczogonki nie są szkodnikami roślin doniczkowych. Odżywiają się głównie rozkładającymi się substancjami organicznymi i martwymi tkankami roślinnymi, dzięki czemu przyczyniają się do wzbogacania podłoża w substancje odżywcze dostępne roślin. Jeżeli jednak chcemy ich się pozbyć, możemy na kilka godzin wstawić doniczkę do wody, w taki sposób aby była zanurzona po brzeg. Gdy zobaczymy pływające po powierzchni wody owady, wylewamy je wraz z wodą.

Polecane preparaty ochronne do zwalczania szkodników roślin doniczkowych można zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy wysoką jakość produktu, szybką wysyłkę i niskie ceny. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej.

Zobacz także: