WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Trawa cytrynowa - właściwości, uprawa w ogrodzie i doniczce

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus), określana też jako cytronella lub palczatka cytrynowa, to wieloletnia trawa tropikalna. Na całym świecie cenione są kulinarne i lecznicze właściwości trawy cytrynowej ale warto ją posadzić również ze względu na walory ozdobne. Już za chwilę dowiesz się czy możliwa jest uprawa trawy cytrynowej w ogrodzie lub w doniczce, poznasz zasady jej pielęgnacji i przekonasz się jak łatwo możemy uprawiać trawę cytrynową z wysiewu nasion. Poznaj sekrety uprawy i możliwości stosowania trawy cytrynowej!

trawa cytrynowa
Trawa cytrynowa
Fot. ©Piotr Moliński

Jak wyglÄ…da trawa cytrynowa?

Trawa cytrynowa pochodzi z południowo-wschodniej Azji, gdzie rośnie dziko, jak i w uprawach. To właśnie w kuchni azjatyckiej popularne jest zastosowanie trawy cytrynowej jako dodatku do wielu dań, zup i napojów. W uprawie pędy generatywne palczatki cytrynowej osiągają do 150 cm długości, a w warunkach naturalnych nawet do 2 m. Trawa ta tworzy gęste kępy zielonych liści, ostrych na brzegach. Kwiaty trawy cytrynowej są zielonkawo-czerwone, drobne, zebrane w złożony kłos. Jest to wieloletnia trawa ozdobna ale najładniej wygląda przez pierwsze 3-4 lata uprawy. Potem trzeba ją podzielić i rozsadzić w nowe miejsca.

Trawa cytrynowa - właściwości

Powszechnie cenione są kulinarne i lecznicze właściwości trawy cytrynowej.

Właściwości lecznicze trawy cytrynowej związane są głównie z dużą zawartością witaminy C. Cytrynowy zapach można poczuć podczas przesadzania trawy lub zerwania i zmiażdżenia liści. W liściach i pędach trawy cytrynowej występuje dużo olejków lotnych, w których głównym składnikiem jest cytral (nawet do 80%). Wykazuje on właściwości przeciwnowotworowe.

Trawa cytrynowa jest dostępna pod postacią proszku, olejków lub świeżej łodygi, którą tnie się w plasterki. Napar sporządzony z plasterków, proszku lub olejku trawy cytrynowej zwalcza ból głowy. Osobiście stosowałem napar z trawy cytrynowej na niestrawność i przyznaję, że daje on ulgę! Olejek z trawy cytrynowej stosowany jest również w aromaterapii. Warto jednak przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ nadmiar olejku (szczególnie dodany w nadmiernej ilości do kąpieli) może podrażniać skórę.

Właściwości kulinarne trawy cytrynowej są wykorzystywane w kuchni azjatyckiej, gdzie trawa cytrynowa jest często dodawana do napojów i zup. Przykładem jest tu tajska zupa Tom-yum o ostro-kwaśnym smaku. Trawę cytrynową dodaje się do herbaty, ziół i herbat owocowych.

Herbata mrożona z trawy cytrynowej
Herbata mrożona z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa - uprawa w ogrodzie

Niestety trawa cytrynowa w naszym klimacie nie nadaje się do zimowania w gruncie. Nie jest mrozoodporna i przy spadku temperatury w okolicach 0°C jej liście natychmiast usychają. Poniżej 0°C trawa cytrynowa całkowicie przemarza. Dlatego uprawa trawy cytrynowej w ogrodzie jest możliwa tylko w okresie, gdy temperatury są cały czas dodatnie.

Osobiście trawę cytrynową uprawiam jako roślinę jednoroczną. Wczesną jesienią wycinam wszystkie pędy, najgrubsze z nich przeznaczam do spożycia, a reszta wędruje do aromatyzowania zup.

Jeżeli chcemy aby trawa cytrynowa przezimowała do następnego roku, po spędzeniu lata w ogrodzie, trzeba ją przesadzić do doniczek i przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Zioła na obniżenie cholesteroluZioła na obniżenie cholesterolu
Zioła na obniżenie cholesterolu to doskonała alternatywa dla tradycyjnych leków stosowanych przez osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu lub problemami z układem krążenia. Oto 6 najlepszych ziół na obniżenie cholesterolu i dwa wspaniałe przepisy na herbatki z ziół obniżających poziom cholesterolu! Więcej...

Trawa cytrynowa - uprawa w doniczce

Zdecydowanie łatwiejsza jest uprawa trawy cytrynowej w doniczce. Wówczas na lato roślina może być wystawiona do ogrodu czy na taras, zaś przed nastaniem mrozów przenosimy trawę cytrynową na zimowanie do jasnego i chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C. W tym okresie trawę skąpo podlewamy, tak by podłoże było lekko wilgotne i całkowicie rezygnujemy z nawożenia.

Gdy miną wiosenne przymrozki (druga połowa maja) trawę cytrynową wystawiamy do ogroduwraz z doniczką lub dołujemy w gruncie. Zaczynamy normalnie podlewać. Warto też zastosować naturalny nawóz np. biohumus, aby pędy i liście palczatki wyrastały większe.

Trawa cytrynowa - uprawa z nasion

Ponieważ sadzonki trawy cytrynowej są u nas trudno dostępne, warto spróbować uprawy trawy cytrynowej z nasion. Do wysiewu nasion trawy cytrynowej najlepiej przystąpić w marcu. W tym celu należy przygotować sobie doniczkę wypełnioną ziemią do wysiewu nasion. Nasiona trawy cytrynowej umieszczamy na wierzchu podłoża, a następnie lekko dociskamy. Ziemię obficie zraszamy, a następnie doniczkę umieszczamy w miejscu ciepłym i słonecznym, pamiętając o regularnym zraszaniu aby ziemia była cały czas wilgotna. Można też przykryć folią, co ułatwi utrzymanie stałej wilgotności.

Siewki trawy cytrynowej pojawią się po kilku dniach. Zazwyczaj możemy je zaobserwować w terminie od 3 do 7 dni od wysiewu. Dalsza pielęgnacja trawy cytrynowej polega głównie na zapewnieniu roślinom ciepła, dużej ilości słońca i utrzymywaniu wilgotnej ziemi. Zbiór trawy cytrynowej w celach spożywczych będzie możliwy od połowy lata do jesieni.

Nasiona trawy cytrynowej można zamówić w naszym sklepie internetowym. Polecam nasiona wysokiej jakości, jedyne na naszym rynku pakowane hermetycznie, z których wzejdzie duża liczba siewek. Aby przejść do sklepu, naciśnij przycisk poniżej.



Przeczytaj również:

Żeń-szeń - działanie, właściwości, uprawaŻeń-szeń - działanie, właściwości, uprawa
Żeń-szeń to jedna z najbardziej znanych roślin na świecie, posiadających cenne właściwości lecznicze. W medycynie wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń żeń-szenia. Poznaj bliżej lecznicze działanie żeń-szenia i dowiedz się jakie właściwości żeń-szenia przyczyniły się do takiej jego popularności. Zobacz także czy możliwa jest uprawa żeń-szenia w ogrodzie i jak się do tego zabrać. Więcej...

Stewia - uprawa, właściwości, zastosowanieStewia - uprawa, właściwości, zastosowanie
Galopujący rozwój cywilizacji oraz łatwy dostęp do medykamentów pochodzących z laboratoriów chemicznych, odsunął w cień dobrodziejstwa płynące z natury. A przecież wiele związków zawartych w roślinach niczym nie ustępuje siłą działania ich chemicznym odpowiednikom. Przy czym zioła stosowane umiejętnie, nie niosą ryzyka wystąienia skutkó ubocznych. Jedną z takich niedocenionych w Europie wspaniałych roślin jest stewia - niezwykle skuteczny i bezpieczny naturalny słodzik. Więcej...

Rozplenica japońska - odmiany, uprawa, cięcie, rozmnażanie
Rozplenica japońska to obecnie jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych sadzonych w ogrodach, na tarasach i balkonach. Przedstawiamy najciekawsze odmiany rozplenicy japońskiej polecane do ogrodów. Zobacz jak wygląda uprawa rozplenicy japońskiej, a także jak pielęgnować tę trawę, wykonać cięcie i jakie są łatwe sposoby na jej rozmnażanie. Więcej...