WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić ziemię w ogrodzie?

Zakwaszanie gleby jest konieczne głównie w przypadku uprawy roślin kwasolubnych, takich borówka amerykańska, iglaki, azalie i różaneczniki, magnolie czy wrzosy. Zakwasić ziemię trzeba zawsze przed posadzeniem takich roślin ale potem też nawozy zakwaszające stosujemy w trakcie ich uprawy, w celu utrzymania kwaśnego odczyny gleby. Zobacz jak prawidłowo wykonać zakwaszanie gleby w ogrodzie, a także czym zakwasić glebę aby efekt uzyskać szybko i jednocześnie był on długotrwały!

zakwaszanie gleby
Zakwaszanie gleby pod borówkę amerykańską
Fot. ©Joanna Białowąs

Kiedy zakwaszanie gleby jest konieczne?

Zanim przejdziemy do wyboru preparatów do zakwaszania gleby, warto się upewnić czy w ogóle zakwaszanie gleby w naszym ogrodzie jest konieczne. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać pomiar pH gleby za pomocą dostępnego pH-metru (lub inaczej - kwasomierza). Gleby o pH powyżej 7,2 uznaje się za zasadowe i w przypadku większości upraw konieczne będzie zakwaszenie gleby aby obniżyć jej pH do poziomu obojętnego, tj. aby mieściła się w zakresie pH 6,6-7,2.

Właściwości gleby - jak zbadać glebę w ogrodzie
Właściwości gleby w naszych ogrodach są jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości powodzenia uprawy. Zobacz jak zbadać glebę w ogrodzie aby ocenić jej właściwości i przydatność do uprawy roślin, a nastęnie dobrać odpowiednie metody uprawy i nawożenia. Więcej...

Warto również dokładnie zapoznać się z wymaganiami roślin, które zamierzany uprawiać w danym miejscu. Otóż wiele popularnych roślin ogrodowych wymaga gleb kwaśnych lub nawet bardzo kwaśnych. W takim przypadku, nawet jeśli z pomiaru wyjdzie nam, że glebę mamy lekko kwaśną, tj. pH 5,6-6,5, może być konieczne jeszcze silniejsze jej zakwaszenie.

Oto przykłady popularnych roślin kwasolubnych i zalecane dla nich wartości pH gleby:

Jeśli zatem okaże się, że gleba ma odczyn wyższy, niż wymagany przez nasze rośliny, konieczne będzie zakwaszenie ziemi ogrodowej.

Czym zakwasić ziemię?

Zakwaszenia ziemi w ogrodzie warto dokonać przede wszystkim przed sadzeniem roślin kwasolubnych. W tym celu możemy sięgnąć po liczne naturalne sposoby zakwaszania ziemi, tj. wykorzystać kupioną w sklepie ogrodniczym kwaśną ziemię do sadzenia roślin, kwaśny torf wysoki (miesza się z ziemią ogrodową w stosunku 1:1 lub zaprawia dołki bezpośrednio pod sadzonymi roślinami), a także nieco mniej znane sposoby, takie jak mieszanie ziemi z igliwiem lub trocinami iglaków.

Mieszając kwaśny torf z ziemią, od razu uzyskamy podłoże kwaśne (ale efekt będzie niestety krótkotrwały), zaś w przypadku trocin i igliwia, pH gleby będzie obniżało się powoli, w miarę rozkładu wykorzystanego materiału. Dla największej skuteczności, warto zastosować łącznie kwaśną ziemię lub torf, które zakwaszą podłoże natychmiast, jak i np. trociny iglaste, dzięki którym przez dłuższy czas kwaśne pH gleby będzie się utrzymywać.

Gleba ogrodowa ma jednak tę właściwość, że z czasem powraca do swojego pierwotnego odczynu pH. Dlatego, nawet jeśli silnie zakwasiliśmy ziemię przed sadzeniem roślin, konieczne będzie dalsze jej zakwaszanie w celu utrzymania odpowiednio kwaśnego odczynu podłoża. Pomocne w tym będą nawozy zakwaszające, które przy okazji wzbogacą ziemię ogrodową w potrzebne dla roślin składniki mineralne.

nawozy zakwaszajÄ…ce
Nawozy zakwaszajÄ…ce Target i SUBSTRAL
Fot. materiały prasowe

Do nawozów zakwaszających zalicza się:

Siarczan amonu - jest to silnie zakwaszajÄ…cy nawóz o najszybszym dziaÅ‚aniu spoÅ›ród nawozów siarczanowych. Poza zakwaszaniem, jednoczeÅ›nie wzbogaca glebÄ™ w azot i siarkÄ™. Jako nawóz azotowy możemy go stosować jedynie przedsiewnie (czyli np. wiosnÄ… tuż przed wysianiem nasion) lub pogłównie (czyli do nawożenia już rosnÄ…cych roÅ›lin). Siarczan amonu nie nadaje siÄ™ natomiast do stosowania jesieniÄ… podczas przygotowania gleby do wiosennych zasiewów czy nasadzeÅ„, gdyż przez zimÄ™ azot zostanie wypÅ‚ukany w niższe partie gleby. Orientacyjne dawkowanie siarczanu amonu pod roÅ›liny kwasolubne (iglaki, borówki, azalie, różaneczniki) wynosi 30g/m², przy czym dawkÄ™ tÄ™ dzielimy na dwie porcje - poÅ‚owÄ™ daje siÄ™ wiosnÄ… tuż przed ruszeniem wegetacji, a drugÄ… poÅ‚owÄ™ na poczÄ…tku czerwca.

Warto wiedzieć!
Czasem mylnie do zakwaszania gleby polecane są też nawozy siarczan potasu i siarczan magnezu. Niestety nie posiadają one właściwości zakwaszających. Przydają się jedynie do wzbogacenia gleby odpowiednio w potas i magnez.

Siarka pylista lub granulowana - stosuje się ją poprzez wymieszanie z wierzchnią warstwą gleby. Na efekt zakwaszenia trzeba czekać jednak długo, gdyż siarka w tej postaci bardzo powoli rozpuszcza się w wodzie.

Gotowe nawozy zakwaszające - są to dostępne w sklepach ogrodniczych nawozy zakwaszające przeznaczone dla konkretnych grup roślin. Najczęściej spotkamy tu nawóz zakwaszający do borówki amerykańskiej lub bardziej uniwersalny nawóz zakwaszający do roślin kwasolubnych, który możemy z powodzeniem stosować zarówno pod borówki, rododendrony i iglaki. Nawozy te są tak skomponowane aby poza zakwaszeniem gleby, zagwarantować też efekt prawidłowego nawożenia roślin ogrodowych. Stosuje się je zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego nawozu.

Wymienione w artykule nawozy zakwaszające możesz zamówić w naszym sklepie. Gwarantujemy wysoką jakość produktów, atrakcyjne ceny i szybką wysyłkę. Aby zobaczyć ofertę, naciśnij przycisk poniżej:

zamów w naszym sklepie

Przeczytaj również:

Jak zakwasić ziemię domowym sposobemJak zakwasić ziemię domowym sposobem?
Zanim sięgniemy po mineralne nawozy zakwaszające glebę, warto rozważyć naturalne domowe sposoby na zakwaszenie ziemi. Zobacz które z nich są skuteczne, jak je stosować i czy w ogóle możliwe jest aby zakwasić ziemię domowym sposobem! Więcej...

Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym pozwalającym podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Zobacz kiedy wapnowanie gleby jest konieczne, a kiedy lepiej zrezygnować z tego zabiegu. Jak i czym wapnować glebę aby uzyskać maksimum korzyści dla uprawianych roślin? Więcej...

Nawóz do iglaków. Kiedy i czym nawozić iglaki?Nawóz do iglaków. Kiedy i czym nawozić iglaki?
Pięknie wybarwione iglaki to niezastąpiona ozdoba ogrodu przez cały rok. Aby jednak zachowały intensywny kolor i zdrowy wygląd ważne jest prawidłowe nawożenie iglaków, przeprowadzone w odpowiednim terminie. Nasza ekspertka wyjaśnia kiedy i czym nawozić ogrodowe iglaki aby zachwycały soczystą zielenią i zdrowym wyglądem przed długie lata! Więcej...