Wąski żywopłot z iglaków

W niewielkich ogrodach bardzo przydatny jest wąski żywopłot z iglaków. Taki, którym można oddzielić poszczególne zakątki ogrodu, np. zaciszne miejsce z ławeczką, niewielki warzywnik, czy placyk zabaw dla dzieci. Na wąskie zimozielone żywopłoty iglaste szczególnie nadaje się szybko rosnąca odmiana tui 'Brabant', która szybko rośnie, dobrze znosi przycinanie i nie sprawia wielu problemów. Zobacz jak stworzyć taką zieloną przegrodę i jak o nią zadbać aby wąski żywopłot iglasty jak najdłużej spełniał swą rolę!

wąski żywopłot iglasty
Wąski żywopłot iglasty z tui 'Brabant'

Aby uzyskać wąski zielony murek, trzeba posadzić i przycinać tuje w odpowiedni sposób. Sadzimy je w jednym rzędzie, znacznie gęściej niż w "normalnym" żywopłocie, a mianowicie nie rzadziej niż co 20-25 cm. Sadzimy krzewy małe, nie wyższe niż 40 cm, co będzie korzystne nie tylko dla naszej kieszeni, ale także dla wyglądu zielonej ścianki. Starsze, wysokie krzewy nie nadają się na wąski zimozielony żywopłot, gdyż musielibyśmy od razu dość drastycznie je przyciąć po bokach, co spowoduje odsłonięcie brązowych gałązek znajdujących się w środku krzewu.

Jeśli sadzimy małe tuje wiosną, przycinamy je zaraz po posadzeniu po bokach w ten sposób, by szerokość przyszłego żywopłotu z iglaków nie była większa niż 20 cm. Górę na razie zostawiamy w spokoju. Chodzi o to, by krzewy zagęszczały się wewnątrz.

Nasz wąski żywopłot z iglaków przycinamy systematycznie dwa razy w roku, w marcu i w drugiej połowie sierpnia, a kiedy gałązki przyrastają bardzo szybko i wystają poza płaszczyznę żywopłotu, możemy je przycinać, ale tylko kosmetycznie, także pod koniec czerwca. Kiedy murek osiągnie pożądaną wysokość, powinniśmy przycinać także górę.

Cięcie to jeden z warunków uzyskania gęstej przegrody. Bardzo ważne są inne starania z naszej strony. Przede wszystkim trzeba porządnie przygotować glebę, czyli dokładnie ją odchwaścić, spulchnić i użyźnić kompostem. Najlepiej wykopać rowek, dać na dno warstwę kompostu, a potem umieszczać w nim tuje i stopniowo zasypywać mieszanką ziemi ogrodowej i kompostu. Zanim uciśniemy ziemię wokół krzaczków, dobrze podlejmy, poczekajmy aż woda wsiąknie i gleba osiądzie, uzupełnijmy ziemię i dopiero wówczas możemy udeptać miejsce pod krzewami.

zielone przegrody
Na zieloną przegrodę sadzimy małe tuje co 20 cm

Bardzo ważne jest systematyczne podlewanie i nawożenie wąskiego żywopłotu. Ponieważ żywopłot będzie intensywnie cięty, musi wytwarzać dużo nowych gałązek, a więc potrzebuje dostatecznej ilości pokarmu i wilgoci. Nawóz dajemy w marcu, w maju i ostatni raz w lipcu. Może to być nawóz mineralny do iglaków, ale bardziej praktyczne i tańsze będzie zastosowanie ogrodniczego nawozu uniwersalnego. Może być to np. Azofoska z dodatkiem siarczanu amonu. Dawkę nawozu łatwo obliczycie, kierując się informacjami na opakowaniu. Każdorazowo trzeba zastosować 1/3 dawki zalecanej na cały rok. Po nawożeniu zawsze trzeba podlać.

Aby praca przy podlewaniu nie poszła na marne, przestrzegajcie następującej reguły: podlewamy rzadziej i obficie, a nie często i powierzchownie. Młody żywopłot trzeba podlewać w czasie upałów mniej więcej raz w tygodniu, starszy wytrzyma suszę dłużej. Zadbajcie o to, by po obu stronach rowku, w którym posadzone są krzewy, usypać coś w rodzaju "wałów", aby woda nie rozlewała się na boki, lecz wsiąkała do korzeni.

Lucyna Grabowska

Źródło: Miesięcznik "Twój Ogrodnik", Wrzesień 2010 (nr 95).

Przeczytaj również:

Tuja BrabantTuja Brabant - Thuja occidentalis 'Brabant'
Tuja Brabant to najszybciej rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o kolumnowym pokroju, polecana na formowane żywopłoty. Doskonale znosi niskie temperatury ale często cierpi z powodu niedostatku wilgoci. Co zrobić aby żywopłot z Brabantów przez lata utrzymać w dobrym stanie? Poznaj największe błędy popełniane w uprawie tej tui i dowiedz się jak ich uniknąć. Więcej...

tuje na żywopłotTuje na żywopłot - odmiany, rodzaje, jak sadzić, cena
Tuje na żywopłot to obecnie najczęściej sadzone rośliny, tworzące zwarte i zimozielone żywopłoty. Dzięki łatwej pielęgnacji i niewielkim wymaganiom są naprawdę niezastąpione w naszych ogrodach. Zobacz najlepsze odmiany i rodzaje tui na żywopłot i policz jaka będzie cena żywopłotu z tui, w zależności od wybranej odmiany, jaj wysokości i gęstości sadzenia. Więcej...

gazony ogrodoweGazony ogrodowe - jak zrobić murek i jak sadzić kwiaty w gazonach
Gazony ogrodowe to prefabrykowane gotowe formy, wykonane z betonu bądź keramzytobetonu, których wnętrze można wypełniać ziemią i obsadzać roślinami. Nadają się do budowania ogrodowych murków, podpierania skarp czy tworzenia kwietników ustawianych na nawierzchniach utwardzonych. Zobacz jak zbudować murek z gazonów i jak sadzić kwiaty w gazonach. Więcej...