Stihl Cash Back

Kora sosnowa - jaka najlepsza, jak stosować, do jakich roślin

Kora sosnowa jest materiałem do ściółkowania, powszechnie stosowanym w ogrodach. Charakteryzuje się estetycznym wyglądem oraz walorami użytkowymi. Występuje w dwóch rodzajach - jako kora sosnowa mielona oraz kora przekompostowana. Oto, co warto wiedzieć na temat kory sosnowej aby jej stosowanie przynosiło korzyści dla ogrodu i jak ściółkować rośliny korą.

kora sosnowa
Kora sosnowa to popolarny materiał do ściółkowania
Fot. depositphotos

Ściółkowanie korą sosnową

Ściółkowanie to przykrywanie powierzchni gleby pomiędzy roślinami warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Przy ściółkowaniu bardzo ważne jest żeby dany materiał używać w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Ściółkowanie gleby w ogrodzie przynosi wiele korzyści, takich jak zapobieganie wyrastaniu chwastów, zmniejszenie wyparowywania wody z gleby i zapewnienie walorów estetycznych. Jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do ściółkowania jest kora sosnowa.

Kora sosnowa to materiał organiczny powstający jako odpad podczas obróbki drewna. Kora sosnowa jest tak często wykorzystywana w ogrodach, iż stała się synonimem kory ogrodowej. Nic dziwnego, materiał ten posiada doskonałe wartości odżywcze jak i izolujące, a do tego kora sosnowa rozkłada się najdłużej ze wszystkich rodzajów kory ogrodowej. Innymi słowy - ma największą trwałość.

Ściółkowanie agrowłókniną i korą sosnową
Kora sosnowa rozkładana na agrowłókninie
Fot. depositphotos

Przeważnie korę sosnową wysypuje się na wcześniej rozłożoną agrowłókninę czarną, dzięki czemu kora wolniej będzie się rozkładać, a agrowłóknina powstrzyma wyrastanie chwastów spod kory. Można też korę ogrodową rozsypywać bezpośrednio na ziemię, jednak wtedy należy liczyć się z tym, że częściej trzeba będzie ją uzupełniać.

Kora sosnowa - jaka najlepsza

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kory sosnowej:

  • korę sosnową przekompostowaną,
  • korę sosnową mieloną.

Kora sosnowa przekompostowana

Kora sosnowa przekompostowana jest to kora, którą kompostowano przez około 1-2 lata. Uwalnia najwięcej składników mineralnych do gleby ze wszystkich ściółek drzewnych i rodzajów kory. Nie wyjaławia gleby ze związków azotowych, a wręcz przeciwnie - dostarcza je, podobnie jak żyzny kompost.

Kora sosnowa - do jakich roślin

Przekompostowana kora sosnowa bardzo dobrze zakwasza glebę, dlatego nadaje się doskonale pod kwasolubne rośliny, takie jak różaneczniki i azalie ogrodowe, borówka amerykańska, krzewy i drzewa iglaste. Dzięki tej korze w ogrodzie zakwaszenie gleby może dojść nawet do pH 4,5. Przekompostowaną korę należy częściej uzupełniać, ponieważ jest ona już na wpół rozłożona i szybko ulega dalszemu rozkładowi. Ten rodzaj kory ma kolor ciemnobrązowy, prawie czarny.

kora sosnowa pod iglaki
Kora sosnowa pod iglaki i tuje
Fot. depositphotos

Kora sosnowa mielona

Kora sosnowa mielona to kora świeża (nieprzekompostowana), poddana jedynie procesowi zmielenia. Jej wadą jest fakt, że jest uboga w składniki odżywcze i wyjaławia glebę ze związków azotu. Ma też pewne zalety - jest ciężka i dobrze powstrzymuje rozrost chwastów, ponieważ nie przepuszcza światła, a młode chwasty nie są w stanie przebić się przez korę na powierzchnię. Ponieważ wolno się rozkłada, jest ekonomiczna - dosypywać ją trzeba dopiero po kilku latach. Posiada jasno-brązową lub brązową barwę.

kora
Kora sosnowa mielona

Warto wiedzieć, że na rynku dostępna jest kora sosnowa o różnym stopniu zmielenia. Dobór kory o odpowiednim stopniu zmielenia, lub inaczej - odpowiednio drobnej, ma bardzo duże znaczenie. Wyróżnia się tu 3 główne typy kory mielonej:

  1. Kora sosnowa drobno mielona - bardzo dobrze nadaje się na niewielkie rabaty, gdzie posadzone są małe lub drobne rośliny. Drobna frakcja zmielenia sprawia, że kora sosnowa nabiera delikatnego wyglądu. Jednak należy pamiętać, że kora sosnowa drobno mielona jest łatwo wywiewana przez wiatr i nie nadaje się do stosowania w miejscach odsłoniętych, narażonych na silne podmuchy wiatru.
  2. Kora sosnowa średnio mielona - to najbardziej uniwersalna wielkość. Taka kora sosnowa jest najbardziej uniwersalna i nadaje się do niemal każdych nasadzeń, a do tego w stosunku do kory drobno mielonej, jest bardziej odporna na podwiewanie przez wiatr.
  3. Kora sosnowa grubo mielona - to rodzaj kory, który jest dobry dla dużych roślin i obszernych rabat. Kora grubo mielona często wykorzystywana jest w parkach lub dużych ogrodach.

kora
Kora sosnowa posiada właściwości zakwaszające. Doskonale nadaje się do roślin kwasolubnych

Kora sosnowa ozdobna

Nowością na rynku jest obecnie kora sosnowa ozdobna, określana też jako kora sosnowa kolorowa. Ze względu na dużą popularność kory ogrodowej, producenci tego materiału opracowali różne kolory, dzięki czemu zwykła kora sosnowa stała się korą ozdobną w pełnym wymiarze kolorów.

Tego rodzaju kora sosnowa do ogrodu, jest korą surową, nieprzekompostowaną, poddaną barwieniu. Barwienie to po prostu farbowanie kory średnio lub drobno zmielonej na różne kolory. Dzięki temu możemy nabyć korę do ogrodu: niebieską, zieloną, pomarańczową, czerwoną, białą itp.

Jeżeli chcemy, żeby nasza rabata wyglądała jeszcze ciekawiej, warto użyć tej kory w ogrodzie, trzeba jednak pamiętać aby dobrać kolor kory do koloru kwiatów i liści na rabacie. No i oczywiście musimy się zastanowić, czy takie sztuczne zabarwienie kory będzie nam odpowiadać.

kora
Kora sosnowa ozdobna

Kora sosnowa - jak stosować

Kora sosnowa w ogrodzie musi być rozłożona na grubość 5-10 cm. Im grubsza warstwa, tym lepiej będzie izolować, jednak 15 cm to górna granica, ponieważ rośliny mogą zacząć gnić. Rozkładając korę w ogrodzie należy pamiętać aby przy samym krzewie zachować odstęp 10-15 cm tak, żeby młode pędy mogły się łatwiej przebijać na zewnątrz.

Najlepszym terminem ściółkowania korą sosnową jest wiosna, zanim jeszcze chwasty zaczną wybijać na powierzchnię. Jesienią natomiast podsypuje się rośliny korą aby ochronić je przed przemarznięciem. Choć tak naprawdę ściółkować korą sosnową można cały rok, pamiętać jedynie trzeba o odchwaszczeniu terenu, na który wysypiemy korę w ogrodzie.

Kora sosnowa - zalety

Na koniec warto podsumować zalety, jakie płyną ze stosowania kory sosnowej:

  • bardzo dobrze izoluje przed utratą wilgoci, a jednocześnie jest przepuszczalna,
  • dobrze chroni system korzeniowy przed przemarznięciem zimą,
  • powoli uwalnia związki mineralne, dzięki czemu można mniej nawozić rośliny,
  • posiada duże walory estetyczne,
  • w formie przekompostowanej pomaga zakwaszać glebę,
  • stanowi ochronę przed niektórymi grzybami i szkodnikami, które nie przebiją się przez warstwę kory do rośliny.


Przeczytaj również: