WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Rozmnażanie forsycji. 3 sposoby na sadzonki forsycji!

Rozmnażanie forsycji jest stosunkowo łatwe, a uzyskane samodzielnie nowe rośliny mogą cieszyć bardziej niż te kupowane w sklepie. Jeżeli masz w ogrodzie choć jeden krzew forsycji, przygotuj jego gałązek sadzonki. Zobacz jak zrobić sadzonki forsycji, kiedy je pobierać i jak sadzić aby dobrze się ukorzeniły. Oto 3 sprawdzone sposoby rozmnażania forsycji, które sprawią, że niebawem powiększysz kolekcję tych wspaniale kwitnących krzewów!

rozmnażanie forsycji
Rozmnażanie forsycji. Jak zrobić sadzonki z forsycji rosnącej w ogrodzie?

Rozmnażanie forsycji przez sadzonki półzdrewniałe

Sadzonki półzdrewniałe pobieramy z krzewów forsycji późnym latem (przełom sierpnia i września). Pędy powinny mieć przebarwioną na brązowo korę, ale nadal zachowywać giętkość. Odpowiednia długość sadzonek to 15-20 cm. Miękki wierzchołek odcinamy i pozostawiamy dwie pary liści na szczycie gałązki. Liście skracamy o 1/3 długości, aby ograniczyć parowanie wody.

Tak przygotowane sadzonki forsycji sadzimy w doniczkach wypełnionych ziemią zmieszaną z torfem. Pobrane sadzonki starajmy się sadzić tego samego dnia. Jeżeli nie możemy posadzić pozyskanych sadzonek w tym samym dniu, należy przechować je w lodówce w szklance wody (maksymalnie przez 48 godzin). Przed umieszczeniem w podłożu, dolny koniec sadzonki można zanurzyć w ukorzeniaczu, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Doniczkę z sadzonkami forsycji owijamy przezroczystą folią, tworząc namiot. Tak zabezpieczone doniczki ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie na pełnym słońcu, ponieważ sadzonki, dopóki się nie ukorzenią, nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Latem następnego roku ukorzenione sadzonki forsycji możemy wysadzić do ogrodu.

sadzonki półzdrewniałeSadzonki półzdrewniałe - jak pobierać, ukorzeniać i sadzić
W okresie od lipca do początku września możemy pobierać z drzew i krzewów sadzonki półzdrewniałe. Sadzonki takie ukorzeniają się nieco trudniej niż sadzonki niezdrewniałe, ale za to są bardziej wytrzymałe. Jest to doskonała metoda rozmnażania zimozielonych krzewów liściastych, a także jaśminowca i krzewuszki. Zobacz jak pobierać, ukorzeniać i sadzić sadzonki półzdrewniałe. Więcej...

Rozmnażanie forsycji przez sadzonki zdrewniałe

Innym sposobem rozmnażania forsycji są sadzonki zdrewniałe. Sadzonki zdrewniałe pobieramy jesienią, gdy z krzewów opadną już liście, lub wczesną wiosną, przed rozwojem kwiatów i liści.

Sadzonki zdrewniałe forsycji pobieramy z rocznych, zdrewniałych pędów o grubości ołówka. Gałęzie wycinamy przy podstawie, cięcie wykonujemy pod katem 45°. Następnie pod ostrym kątem ścinamy także wierzchołek sadzonki, ok. 1,5 cm nad pąkiem. Sadzonki powinny mieć długość od 15 do 25 cm. Z jednej gałązki możemy uzyskać kilka sadzonek. Najłatwiej jednak ukorzeniają się te, pochodzące z podstawy pędu, ponieważ w tej części zgromadzone jest najwięcej składników pokarmowych.

W zacisznym, osłoniętym od wiatru i bezpośredniego słońca miejscu w ogrodzie wykopujemy rowek o głębokości około. 20-30 cm. Na dnie rowka usypujemy 5 cm warstwę drobnego piasku. Pobrane sadzonki forsycji umieszczamy w rowku i zasypujemy do 2/3 wysokości ziemią. Ziemię na około sadzonek mocno ugniatamy i podlewamy wodą. Przed zimą sadzonki należy zabezpieczyć przed mrozem.

Ukorzeniające się sadzonki forsycji od marca do lipca raz w miesiącu nawozimy nawozem wieloskładnikowym. Latem sadzonki podlewamy i oczyszczamy z chwastów. Niezależnie od tego, czy posadzimy sadzonki jesienią, czy wiosną, proces ukorzeniania sadzonek zdrewniałych forsycji będzie podobny. Sadzonki ukorzeniają się po roku od posadzenia. Aby nieco skrócić ten czas, przed posadzeniem w ziemi możemy zanurzyć końcówki sadzonek w ukorzeniaczu.

sadzonki zdrewniałeSadzonki zdrewniałe - jak pobierać i ukorzeniać
Sadzonki zdrewniałe to jedna z najprostszych metod rozmnażania drzew i krzewów zrzucających liście na zimę. Sadzonki takie są znacznie mniej narażone na utratę wody i więdnięcie niż sadzonki zielne i sadzonki półzdrewniałe, jednak znacznie więcej czasu potrzebują na ukorzenienie się. Zobacz jak i kiedy pobierać sadzonki zdrewniałe, jak je ukorzeniać oraz jakie rośliny mogą być rozmnażane tą metodą. Więcej...

Rozmnażanie forsycji przez odkłady poziome

Forsycja tworzy odkłady w sposób naturalny, dlatego ten sposób rozmnażania forsycji jest najłatwiejszy, ale zdecydowanie mniej wydajny niż rozmnażanie z sadzonek. Jednak, jeżeli nie potrzebujemy dużej ilości młodych krzewów, to z powodzeniem możemy wykorzystać tą metodę rozmnażania forsycji.

Rozmnażanie forsycji przez odkłady polega na ukorzenianiu pędów, bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Wykonujemy to wiosną, gdy ziemia już odmarznie. Wybieramy zewnętrzne, elastyczne pędy i usuwamy z ich dolnej części wszystkie liście. Następnie obok krzewu wykopujemy dołek na głębokość około 10 cm. Pęd delikatnie przyginamy do ziemi, układając go w dołku. Znajdującą się w dołku część pędu delikatnie nacinamy wzdłuż, co ułatwi rozwój korzeni. Następnie pęd forsycji przysypujemy ziemią i podlewamy wodą. Wystającą spod ziemi część pędu przymocowujemy do podłoża za pomocą haczyków lub kładziemy na niej kamień, w innym przypadku będzie się odginała z powrotem do góry.

Ziemia w miejscu, gdzie zakopana została gałązka, musi być cały czas wilgotna. W upalne i suche lata niezbędne jest podlewanie. Odkłady forsycji ukorzeniają się przez około rok. Po roku odkopujemy gałązkę. Jeżeli rozwinęły się na niej korzenie, wówczas możemy odciąć ją od rośliny matecznej, delikatnie wykopać z ziemi i posadzić na miejsce docelowe.



Przeczytaj również:

rozmnażanie roślin przez odkładyRozmnażanie roślin przez odkłady
Rozmnażanie przez odkłady polega na ukorzenianiu pędów roślin bez oddzielania ich od rośliny matecznej. Jest to dość łatwa i naturalna forma rozmnażania roślin, której mogą spróbować początkujący i niedoświadczeni miłośnicy ogrodnictwa. Zobacz jakie rośliny można rozmnażać przez odkłady, jakie są rodzaje stosowanych odkładów i jak to wykonać - instrukcja krok po kroku. Więcej...

Forsycja pośrednia - odmiany, sadzenie, uprawaForsycja pośrednia - odmiany, sadzenie, uprawa
Forsycja pośrednia to poularny krzew pięknie kwitnący wiosną. Zobacz jak wygląda uprawa forsycji pośredniej w ogrodzie, dowiedz się, kiedy jest najlepszy termin sadzenia forsycji oraz poznaj najpiękniejsze odmiany forsycji pośredniej, które sprawdzą się w Twoim ogrodzie! Więcej...

Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?Cięcie forsycji. Jak i kiedy przycinać forsycje?
Cięcie forsycji jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który znacząco wpływa na intensywność kwitnienia i wygląd całego krzewu. Zobacz jak przycinać forsycję aby co roku obficie kwitła i miała ładny pokrój. Oto sekrety cięcia forsycji! Więcej...

Opracowano na podstawie: S. McClure, Rozmnażanie roślin, KDC, Warszawa 2009, str. 85-91, 119-123; A. Czynczyk, Szkółkarstwo sadownicze, PWRiL, Warszawa 1998, str. 27-32. Fot. pixabay oraz freeimages