WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Ułudka wiosenna - uprawa, opis, zastosowanie, rozmnażanie

Ułudka wiosenna to urocza i dość łatwa w uprawie bylina o kwiatach przypominających niezapominajki. W sprzyjających warunkach potrafi zadarnić spore powierzchnie i zastąpić trawnik w zacienionych zakamarkach ogrodu. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda uprawa ułudki wiosennej w ogrodzie i jakie wymagania trzeba spełnić, by roślina ta stworzyła gęsty kobierzec obsypany wiosną niebieskimi kwiatami. Poznaj najciekawsze odmiany ułudki wiosennej i sposoby na rozmnażanie tej rośliny.

UÅ‚udka wiosenna
UÅ‚udka wiosenna - Omphalodes verna
Fot. Hectonichus, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

UÅ‚udka wiosenna - opis i odmiany

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) to niewysoka bylina okrywowa o kwiatach podobnych do niezapominajki. Należy zresztą do tej samej rodziny - ogórecznikowatych (Boraginaceae). Naturalnie występuje w środkowej i południowej Europie. Ułudka rozrasta się nadziemnymi rozłogami, dlatego w odpowiednich warunkach może po jakimś czasie stworzyć piękny, roślinny dywan w zacienionych fragmentach ogrodu lub pod koronami drzew.

Ułudka wiosenna dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Jej intensywnie niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty z białym oczkiem pojawiają się wiosną i zdobią ogród od marca do maja. Kwiaty ułudki zebrane są w grona i choć są podobne do kwiatów niezapominajek, są od nich nieco większe - osiągają średnicę do 1,5 cm.

Ułudka wiosenna posiada dwa rodzaje liści. Jasnozielone, odziomkowe liście na długich ogonkach mają kształt sercowaty lub jajowaty i dorastają do 8 cm długości. Zdobi je wyraźnie widoczne unerwienie. Liście łodygowe mają krótsze ogonki i są mniejsze.

UÅ‚udka wiosenna
UÅ‚udka wiosenna - Omphalodes verna
Fot. Algirdas, Public domain, Wikimedia Commons

Po kwitnieniu ułudka rozrasta się za pomocą długich, nadziemnych rozłogów zakończonych kępkami liści. W ten sposób z upływem czasu tworzy zwarte kobierce, które mogą mieć tendencję do rozrastania. Porastając podłoże, przy okazji ułudka ogranicza rozrost chwastów. Czasem może nieco zagłuszać sąsiadujące rośliny o powolnym wzroście, jednak bez problemu można ją kontrolować, wycinając rozłogi i przerzedzając kępy. Nie wędruje też po ogrodzie, jak przytaczana wyżej niezapominajka.

W sprzedaży dostępne są następujące odmiany ułudki wiosennej:

  • UÅ‚udka wiosenna 'Alba' - posiada kwiaty biaÅ‚e,
  • UÅ‚udka wiosenna 'Elfenauge' - ma drobniejsze kwiaty koloru bÅ‚Ä™kitnego,
  • UÅ‚udka wiosenna 'Grandiflora' - wyróżnia siÄ™ wyjÄ…tkowo dużymi kwiatostanami,
  • UÅ‚udka wiosenna 'Rosea' - posiada kwiaty o barwie różowej.

UÅ‚udka wiosenna
UÅ‚udka wiosenna - Omphalodes verna
Fot. Algirdas, Public domain, Wikimedia Commons

UÅ‚udka wiosenna - zastosowanie

Ułudka doskonale sprawdza się jako roślina zadarniająca większe powierzchnie w cienistych miejscach. Na takich stanowiskach może być alternatywą dla trawnika, ozdobną z liści, kwitnąca wiosną oraz mniej od niego wymagającą. Ułudkę poleca się też do ogrodów wiejskich i naturalistycznych.

Ułudka wiosenna tworzy ładne wypełnienie półcienistych lub cienistych rabat. Bardzo dobrze wygląda posadzona wśród funkii, paproci ogrodowych, bergenii, pierwiosnków czy barwinka. W bardziej swobodnych, leśnych czy parkowych nasadzeniach może nachodzić na ścieżki, zacierając ich granice i sprawiać, że otoczenie wygląda jeszcze bardziej naturalnie.

Ułudka wiosenna pięknie prezentuje się pod koronami drzew i krzewów, gdzie tworzy gęste kobierce. Nadaje się do obsadzania, czasami trudnych w zagospodarowaniu, mocno zacienionych zakątków w ogrodzie, które rozjaśni swoją barwą liści i kwiatów. Stosowana bywa jako roślina na obwódki oraz na skalniaki, o ile w tych miejscach będzie miała zapewnioną wilgoć i półcień.

UÅ‚udka wiosenna
UÅ‚udka wiosenna - Omphalodes verna
Fot. Algirdas, Public domain, Wikimedia Commons

UÅ‚udka wiosenna - uprawa i wymagania

Ułudka wiosenna najlepiej rośnie w miejscach cienistych i półcienistych. Jeśli zostanie posadzona na miejscu słonecznym, nie będzie tak efektowna a jej liście zaczną żółknąć. Roślina ta nie ma dużych wymagań, urośnie prawie na każdej glebie, pod warunkiem, że będzie miała zapewnioną wilgoć. Z tego względu nie należy dopuszczać do przeschnięcia podłoża i pamiętać o systematycznym podlewaniu ułudki wiosennej, szczególnie podczas wysokich, letnich temperatur.

Preferuje przepuszczalne, dobrze zdrenowane podÅ‚oże zasobne w próchnicÄ™ i wapÅ„, o odczynie obojÄ™tnym do zasadowego. Choć uÅ‚udka jest wytrzymaÅ‚a na mróz ( do -23°C), korzystniejsze bÄ™dzie dla niej miejsce ciepÅ‚e. W bardzo ostre zimy warto okryć jÄ… stroiszem lub liśćmi. Zalecana rozstawa sadzenia uÅ‚udki wiosennej to 16 roÅ›lin na 1m².

UÅ‚udka wiosenna
UÅ‚udka wiosenna - Omphalodes verna
Fot. W.carter, CC0, Wikimedia Commons

Wiosną, po usunięciu zeszłorocznych przyschniętych liści, dla zasilenia i lepszego wzrostu można roślinę podsypać kompostem lub zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy.

Ułudka wiosenna - rozmnażanie

Najprościej ułudkę rozmnaża się przez podział wiosną lub jesienią. Roślinę dzieli się łatwo, szybko adaptuje się w nowym miejscu. Podzieloną bylinę sadzi się od razu na miejsce docelowe, po czym obficie podlewa. Po kwitnieniu ułudka wytwarza nadziemne rozłogi, które także łatwo można ukorzenić.

Innym sposobem na rozmnażanie ułudki wiosennej jest wysiew nasion jesienią lub wiosną. Jest to jednak metoda bardziej zawodna i pracochłonna, gdyż nasiona ułudki wymagają stratyfikacji.

Opracowano na podstawie:
1. Katalog roślin - drzewa, krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, Praca Zbiorowa, Agencja Promocji Zieleni, Warszawa 2016, s. 368;
2. Katalog ozdobnych roślin ogrodowych, MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2018, s. 244.

Przeczytaj również: