WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Sierpień w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe wykonujemy w sierpniu?

Sierpień w ogrodzie jest najcieplejszym miesiącem roku, choć noce zaczynają już być chłodne. W tym miesiącu nadal cieszymy się owocami lata ale musimy też zadbać o rośliny, na których zbiory już zakończono. Specjalnej troski wymagają truskawki, przycinamy drzewa wiśni i czereśni. Poznaj wszystkie najważniejsze prace ogrodnicze na sierpień i dowiedz się co i jak robić w ogrodzie w tym miesiącu. Oto kalendarium prac ogrodniczych na sierpień!

sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie to czas zbioru owoców na przetwory oraz cięcia wiśni i czereśni

Sierpień w sadzie

  • W sierpniu kontynuujemy letnie ciÄ™cie drzew owocowych - wiÅ›ni, czereÅ›ni, jabÅ‚oni, grusz i brzoskwiÅ„. W pierwszych dniach sierpnia przeprowadzamy ciÄ™cie jabÅ‚oni, których owoce dojrzewajÄ… pod koniec sierpnia lub na poczÄ…tku wrzeÅ›nia. Podczas ciÄ™cia usuwa siÄ™ lub skraca silne przyrosty roczne, zasÅ‚aniajÄ…ce dostÄ™p Å›wiatÅ‚a do owoców w Å›rodkowej części korony drzewa. DziÄ™ki temu jabÅ‚ka bÄ™dÄ… dorodniejsze. PrzeÅ›wietlajÄ…ce ciÄ™cie wiÅ›ni i czereÅ›ni przeprowadzamy natomiast po zbiorach, z reguÅ‚y w drugiej poÅ‚owie sierpnia. Wycinamy cienkie gaÅ‚Ä…zki, które zbytnio zagÄ™szczajÄ… korony drzew.
  • Po zbiorze owoców wykonujemy również ciÄ™cie Å›liwy. W celu rozluźnienia i zmniejszenia koron pojedyncze konary wycinamy caÅ‚kowicie lub skracamy za odpowiednio ukierunkowanym odgaÅ‚Ä™zieniem.
  • Aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych, rany po ciÄ™ciach smarujemy preparatem Funaben Plus 03 PA, maÅ›ciÄ… ogrodniczÄ… lub farbÄ… emulsyjnÄ… z dodatkiem Å›rodka grzybobójczego Topsin M 500 SC.

Cięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnieCięcie czereśni. Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Prawidłowe cięcie czereśni ma ogromny wpływ na utrzymanie zdrowego wzrostu drzewa i obfitego plonowania. Niecięte czereśnie o zbytnio zagęszczonych koronach dziczeją, słabiej plonują i są łatwo porażane przez choroby. Zobacz kiedy przycinać czereśnie, czym różni się cięcie czereśni od cięcia wiśni, jak wykonać cięcie czereśni po posadzeniu oraz jak przycinać stare czereśnie, które na działce wcześniej już nieco zaniedbano. Więcej...

  • Zaraz po zbiorach przeÅ›wietlamy krzewy porzeczki, tak aby Å›wiatÅ‚o docieraÅ‚o do caÅ‚ego krzewu. UsuniÄ™te stare pÄ™dy niedÅ‚ugo zostanÄ… zastÄ…pione nowymi. W podobny sposób przycinamy agrest.
  • Po zbiorze tradycyjnych (nie powtarzajÄ…cych owocowania) malin należy usunąć wszystkie pÄ™dy, które owocowaÅ‚y w bieżącym roku. Warto usunąć też nadmiar pÄ™dów, które majÄ… owocować w roku przyszÅ‚ym.
  • Jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod koniec miesiÄ…ca możemy przeprowadzić ciÄ™cie orzecha wÅ‚oskiego.
  • Planujesz jesieniÄ… sadzenie drzew i krzewów owocowych? Warto abyÅ› w sierpniu wysiaÅ‚ roÅ›liny na zielony nawóz (np. faceliÄ™). Pozwoli to wzbogacić glebÄ™ w substancje organiczne i poprawi strukturÄ™ gleby. DziÄ™ki temu przygotowanie gleby pod sad bÄ™dzie o wiele Å‚atwiejsze.
  • W poÅ‚owie miesiÄ…ca warto zaÅ‚ożyć na pnie drzew opaski z papieru falistego lub lepowe, pozwolÄ… one wyÅ‚apać gÄ…sienice owocówki Å›liwkóweczki. We wrzeÅ›niu opaski zdejmiemy i zniszczymy wraz ze szkodnikami.
  • Po zakoÅ„czeniu zbioru truskawek trzeba odpowiednio zadbać o te roÅ›liny, jeżeli za rok znów chcemy cieszyć siÄ™ obfitym plonem. Truskawki po zbiorach wymagajÄ… przede wszystkim odchwaszczenia i przyciÄ™cia wszystkich pÄ™dów na wysokoÅ›ci ok. 5 cm. Warto także rozsypać ostatniÄ… w tym roku dawkÄ™ nawozów i zastosować oprysk, jeżeli roÅ›liny chorowaÅ‚y.
  • W drugiej poÅ‚owie sierpnia dojrzewajÄ… Å›liwki mirabelki. SÄ… doskonaÅ‚e do spożywania na surowo, ale niestety kiepsko siÄ™ przechowujÄ…. Dlatego z nadmiaru owoców warto od razu po zbiorze przygotować przetwory z mirabelek.
  • Co 3 lub 4 lata powinniÅ›my sadzić truskawki na nowym stanowisku. Może być to miejsce, w którym wczeÅ›niej uprawialiÅ›my aksamitki, warzywa cebulowe, gorczycÄ™ lub roÅ›liny motylkowe. Nie należy natomiast wybierać miejsca, w którym wczeÅ›niej uprawialiÅ›my pomidory. Zagon pod truskawki przygotowujemy z tygodniowym wyprzedzeniem. GlebÄ™ przekopujemy i odchwaszczamy. Tuż przed sadzeniem korzenie truskawek warto na 30 minut zanurzyć w wodzie, a po sadzeniu roÅ›liny obficie podlewamy. Truskawki sadzone na poczÄ…tku sierpnia zdążą w tym sezonie siÄ™ ukorzenić i zawiÄ…zać pÄ…ki kwiatowe.

Kiedy sadzić truskawkiKiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. Więcej...

Sierpień w ogrodzie warzywnym

  • SierpieÅ„ w ogrodzie warzywnym jest przede wszystkim okresem zbioru wielu warzyw, min. pomidorów, papryki, bakÅ‚ażana, ogórka, kabaczka czy cukinii, a także fasoli szparagowej, brokułów, kalafiora oraz wczesnych odmian kapusty i marchwi.
  • Żółknienie liÅ›ci ziemniaków jest sygnaÅ‚em, iż ziemniaki dojrzaÅ‚y do zbioru. Z ziemi wyjmujemy je widÅ‚ami lub motykÄ… i pozwalamy im dobrze wyschnąć.
  • W tym miesiÄ…cu należy zakoÅ„czyć zbiór ziół, takich jak tymianek i szaÅ‚wia lekarska, gdyż ich pÄ™dy wymagajÄ… czasu na przygotowanie siÄ™ do nadejÅ›cia zimy. Po zasuszeniu zioÅ‚a należy przechowywać w dobrze zamkniÄ™tych naczyniach. Po zakoÅ„czeniu zbiorów należy usunąć z ziemi i spalić pozostaÅ‚oÅ›ci po zioÅ‚ach, co pozwoli uniknąć chorób i ataków szkodników.
  • W sierpniu możemy uprawiać warzywa poplonowe na zbiór jesienny. Na poczÄ…tku miesiÄ…ca należy wysiać takie warzywa jak: szpinak, saÅ‚ata masÅ‚owa, endywia, koper ogrodowy, kapusta pekiÅ„ska, rzodkiew i rzepa. Nieco później, w poÅ‚owie miesiÄ…ca, wysiewamy nasiona roszponki i szczawiu.
  • Na poczÄ…tku sierpnia sadzimy również rozsadÄ™ warzyw uprawianych na zbiór jesienny. Z rozsadnika przenosimy na zagony rozsadÄ™ wczesnych odmian saÅ‚aty masÅ‚owej i kruchej, kalarepy, jarmużu czy też fenkuÅ‚u.
  • Do okoÅ‚o 20-go sierpnia wskazane jest ogÅ‚owienie stożków wzrostu pÄ™dów pomidorów, papryki i dyni. W przypadku pomidorów ogÅ‚awiamy tylko odmiany wysokorosnÄ…ce. Zabieg ten polega na wyÅ‚amaniu stożka wzrostu roÅ›liny nad ostatnim kwitnÄ…cym gronem, pozostawiajÄ…c nad nim 2 liÅ›cie. Usuwamy również pÄ™dy boczne i dolne liÅ›cie pomidora. Zabiegi te wykonujemy przy pogodzie suchej, bezdeszczowej. OgÅ‚awianie sprzyja skierowaniu siÅ‚y roÅ›liny na rozwój owoców.
  • OgÅ‚awiana powinna być również brukselka. Najlepszym terminem na ogÅ‚awianie brukselki jest koniec sierpnia lub poczÄ…tek wrzeÅ›nia. Zabieg ten polega na usuwaniu pÄ…ka wierzchoÅ‚kowego roÅ›liny. DziÄ™ki temu główki brukselki dojrzewajÄ… równomierniej. OgÅ‚awianie wykonujemy, gdy w kÄ…tach wiÄ™kszoÅ›ci liÅ›ci zawiÄ…zaÅ‚y siÄ™ główki, a główki w dolnej części majÄ… już Å›rednicÄ™ 1,5-2cm.
  • Już od wiosny w ogrodzie warzywnym mogÅ‚y pojawiać siÄ™ kolejne pokolenia poÅ‚yÅ›nicy marchwianki, jednak najwiÄ™ksze szkody powodujÄ… larwy letniego pokolenia uszkadzajÄ…ce zewnÄ™trzne części korzeni spichrzowych marchwi. Uszkodzenia korzeni zobaczymy we wrzeÅ›niu i październiku, kiedy to larwy zacznÄ… siÄ™ wgryzać w korzenie marchwi. Aby ustalić czy poÅ‚yÅ›nica marchwianka stanowi realne zagrożenie, trzeba ustalić jej liczebność poprzez stosowanie żółto-pomaraÅ„czowych tabliczek lepowych. JeÅ›li na tabliczce zauważymy liczne szkodniki, to powinien pomóc oprysk naturalnym preparatem na bazie czosnku Bioczos pÅ‚ynny. Najlepiej jednak zapobiegać wystÄ™powaniu tego szkodnika poprzez uprawÄ™ marchwi współrzÄ™dnie z innymi warzywami lub przyspieszajÄ…c jej zbiór, tak aby larwy nie zdążyÅ‚y siÄ™ wgryźć do korzeni.

Jakie warzywa sadzić obok siebie - tabelaJakie warzywa sadzić obok siebie - tabela
To, jakie warzywa sadzimy obok siebie, nie pozostaje bez wpływu na ich wzrost i jakość plonu. Poszczególne warzywa sadzone obok siebie mogą wzajemnie oddziaływać pozytywnie lub negatywnie. Zobacz jakie warzywa sadzić obok siebie, aby uzyskać zdrowy i wysoki plon. Oto kilka przydatnych wskazówek oraz tabela z zestawieniem warzyw, które warto sadzić obok siebie. Więcej...

Sierpień w ogrodzie ozdobnym

  • W sieprniu możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakoÅ„czyÅ‚y już fazÄ™ wzrostu. Przesadzone roÅ›liny zasilamy nawozem dla roÅ›lin iglastych. Warto też zastosować szczepionkÄ™ mikoryzowÄ… do iglaków, która uÅ‚atwi przyjÄ™cie siÄ™ roÅ›lin w nowym miejscu.

mikoryza w ogrodzieMikoryza w ogrodzie
Mikoryza zastosowana w ogrodzie wspomaga wzrost roślin, zwiększa ich odporność na suszę, przemarzanie i niekorzystne warunki uprawy, a także przyczynia się do obfitego kwitnienia i owocowania. Innymi słowy - to sekret pięknych i zdrowych roślin. Zobacz jak wprowadzić mikoryzę do ogrodu i jakie efekty przynoszą dostępne w sprzedaży szczepionki mikoryzowe dla roślin ogrodowych. Więcej...

Kwiaty cebulowe sadzone jesieniÄ…Kwiaty cebulowe sadzone jesieniÄ…
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to grupa wspaniałych roślin ogrodowych, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Są wśród nich jednak wyjątki, które zakwitną już tej samej jesieni! Zobacz jak przygotować się do sadzenia kwiatów cebulowych, jak wykonać sadzenie i na jakiej głębokości oraz jakie są wymagania poszczególnych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych jesienią. Więcej...

  • Aby lawenda dobrze siÄ™ krzewiÅ‚a i zachowaÅ‚a zwarty pokrój, skracamy do poÅ‚owy dÅ‚ugoÅ›ci jej pÄ™dy. Takie przycinanie lawendy trzeba wykonywać co roku.
  • Należy regularnie przycinać silnie rozwijajÄ…ce siÄ™ roÅ›liny wodne. DziÄ™ki temu utrzymamy staÅ‚Ä… zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystoÅ›ci.
  • Wykonujemy ciÄ™cie żywopÅ‚otów. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopÅ‚otów z żywotników - jeżeli nie bÄ™dziemy przycinać tych roÅ›lin od samej mÅ‚odoÅ›ci, w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ… pozbawione gaÅ‚Ä™zi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej poÅ‚owie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jaÅ‚owce i modrzewie. W tym miesiÄ…cu wykonujemy też ostatnie ciÄ™cie żywopÅ‚otów z drzew i krzewów zrzucajÄ…cych liÅ›cie na zimÄ™.
  • Do koÅ„ca miesiÄ…ca możemy pobierać z drzew i krzewów liÅ›ciastych sadzonki półzdrewniaÅ‚e.
  • Jest dobry czas na dzielenie bylin. WiÄ™kszość przekwitniÄ™tych roÅ›lin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniajÄ…c im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie siÄ™ przed nastaniem jesieni.
  • Na miejsca staÅ‚e wysadzamy siewki roÅ›lin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździka brodatego. PamiÄ™tajmy natomiast, że nie przesadzamy malwy ogrodowej, dziewanny i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej byÅ‚o je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce staÅ‚e.
  • Koniec sierpnia jest doskonaÅ‚ym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roÅ›lin w tym okresie nie wpÅ‚ywa ujemnie na kwitnienie w nastÄ™pnym roku, a roÅ›liny zdążą siÄ™ dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. PamiÄ™tajmy aby roÅ›liny te odmÅ‚odzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.
  • Należy doglÄ…dać astry jesienne. Jeżeli zaatakowaÅ‚ je mÄ…czniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.
  • Przy wilgotnej i ciepÅ‚ej pogodzie może wystÄ…pić osutka sosny. Choroba ta objawia siÄ™ żółkniÄ™ciem i opadaniem igieÅ‚ sosny. W takim wypadku roÅ›liny spryskujemy Å›rodkami grzybobójczymi w odstÄ™pach dziesiÄ™ciodniowych aż do koÅ„ca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny bÄ™dzie biopreparat Biosept Active. PamiÄ™tajmy też aby opadÅ‚e igÅ‚y usuwać i palić. Podczas podlewania roÅ›lin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebÄ™.
  • Na modrzewiach mogÄ… siÄ™ natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roÅ›linach naroÅ›la, przypominajÄ…ce szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim siÄ™ otworzÄ….

choroby i szkodniki iglakówChoroby i szkodniki iglaków
Choroby iglaków i szkodniki najczęściej atakują rośliny zaniedbane ale mogą porażać też iglaki właściwie pielęgnowane. Zobacz co zrobić gdy występuje opadanie lub brązowienie igieł, na iglakach pojawiają się przebarwienia lub zniekształcenia pędów, zauważymy szkodniki iglaków takie jak mszyce czy przędziorek. Oto jak rozpoznać i zwalczać najczęściej występujące choroby i szkodniki iglaków. Więcej...

Kwiaty w domu, balkony i tarasy

  • Ponieważ na skutek podlewania ziemia w skrzynkach balkonowych i pojemnikach staje siÄ™ zwarta i sÅ‚abo przepuszczalna, spulchniamy jej górnÄ… warstwÄ™ maÅ‚ymi grabkami lub wideÅ‚kami. Należy robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić pÅ‚yciej poÅ‚ożonych korzeni roÅ›lin.
  • Na liÅ›ciach roÅ›lin rosnÄ…cych pod osÅ‚onami przeciwdeszczowymi czÄ™sto osiada kurz. Aby siÄ™ go pozbyć delikatnie spryskujemy roÅ›liny wodÄ…, a jeżeli nie lubiÄ… one zraszania, kurz osiadajÄ…cy na liÅ›ciach należy zdmuchnąć lub delikatnie oczyÅ›cić szczotkÄ… z miÄ™kkim wÅ‚osem.
  • Przycinamy zbyt wybujaÅ‚e pÄ™dy kwiatów na balkonach i tarasach, dziÄ™ki czemu roÅ›liny bÄ™dÄ… mogÅ‚y zakwitnąć ponownie bardziej bujnie.
  • SierpieÅ„ jest dobrym okresem aby zrobić sadzonki pelargonii. Otrzymane sadzonki przechowujemy w doniczkach do maja nastÄ™pnego roku, kiedy bÄ™dzie można je wysadzić na zewnÄ…trz.

Trawnik w sierpniu

  • Jeżeli chcemy wykonać zakÅ‚adanie trawnika z siewu, to wÅ‚aÅ›nie nadszedÅ‚ dobry moment aby to zrobić. Przed zasianiem glebÄ™ należy przekopać i wyrównać grabiami. WiÄ™cej na ten temat piszemy w artykule Kiedy zakÅ‚adać trawnik z siewu? JesieÅ„ lepsza niż wiosna!
  • Nie zapominajmy o koszeniu trawnika latem. Jeżeli w koÅ„cówce lata jest bardzo sucho - kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.
  • KoÅ„czymy nawożenie trawnika nawozami azotowymi. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić siÄ™ do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regeneracjÄ™ na wiosnÄ™. W tym miesiÄ…cu można już natomiast wysiać na trawie nawozy jesienne niezawierajÄ…ce azotu, za to bogate w inne skÅ‚adniki pomagajÄ…ce przygotować trawnik do zimy.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Tekst opracowano na podstawie Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, s. 492 - 501, oraz artykułów umieszczonych w Mój Piękny Ogród nr 8/99 i Działkowiec, nr 8/2003.