WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe wykonujemy we wrześniu?

Wrzesień w ogrodzie, to czas zbiorów owoców i warzyw ale też i miesiąc, w którym żegnamy lato i rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimy. Około 23 września nastąpi jesienne zrównanie dnia z nocą i ten właśnie dzień przyjęliśmy uważać za pierwszy dzień jesieni. Choć wrzesień w ogrodzie jest jeszcze słoneczny i ciepły, promienie słońca już nie dostarczają tyle ciepła, co w sierpniu. Musimy się liczyć z chłodnymi nocami i możliwością wystąpienia pod koniec miesiąca porannych przymrozków. Zobacz jakie prace ogrodnicze we wrześniu są najważniejsze!

wrzesień w ogrodzie
Wrzesień w ogrodzie - możemy podziwiać ostatnie kwiaty letnie

Wrzesień w sadzie

  • WrzesieÅ„ w ogrodzie owocowym jest obfitym miesiÄ…cem, gdyż możemy rozpocząć zbiory jesiennych jabÅ‚ek i gruszek. WÅ‚aÅ›ciwy termin zbioru owoców przypada na 1 do 2 tygodni przed osiÄ…gniÄ™ciem dojrzaÅ‚oÅ›ci. Aby nie przegapić tego momentu, warto obserwować sad i rozpocząć zbieranie, gdy pierwsze owoce samodzielnie zacznÄ… spadać z drzew. Najpierw zbieramy najwiÄ™ksze owoce, a po okoÅ‚o tygodniu pozostaÅ‚e.
  • Zbieramy również Å›rednio późne i późne odmiany Å›liw, wczesne odmiany winoroÅ›li z uprawy gruntowej, jeżyny, oraz powtarzajÄ…ce odmiany truskawek i malin. W tym miesiÄ…cu swoje owoce wydaje również orzech wÅ‚oski i leszczyna pospolita.

Uwaga! Orzechy włoskie zbieramy dopiero po opadnięciu z drzewa, natomiast orzechy laskowe - gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw. Po zbiorze orzechy laskowe dosuszamy przez 2-3 tygodnie.

Kiedy zbierać i jak przechowywać orzechy włoskie?Kiedy zbierać i jak przechowywać orzechy włoskie?
Jaki jest najlepszy termin zbioru orzechów włoskich i jak długo można je przechowywać? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert. Zobacz kiedy zbierać orzechy włoskie i jak je przechowywać aby jak najdłużej zachowały świeżość! Więcej...

  • Jeszcze zanim rozpoczniemy zbiory warto przygotować pomieszczenie, w którym bÄ™dziemy prowadzić przechowywanie owoców. Na 3 tygodnie przed terminem skÅ‚adowania pomieszczenie do przechowywania owoców, np. piwnicÄ™, trzeba wybielić. Warto również opryskać pomieszczenia Å›rodkiem grzybobójczym, stosujÄ…c np. Miedzian 50 WP, dziÄ™ki czemu unikniemy niszczenia owoców przez choroby grzybowe.
  • Powoli zbliża siÄ™ czas na jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych. Zanim przystÄ…pimy do tej czynnoÅ›ci, konieczne jest wczeÅ›niejsze przygotowanie gleby pod sad.
  • OpadÅ‚e z naszych drzew owoce i liÅ›cie z widocznymi objawami porażenia chorobowego trzeba zebrać, a nastÄ™pnie gÅ‚Ä™boko zakopać lub spalić. W ten sposób ograniczamy źródÅ‚o rozprzestrzeniania siÄ™ infekcji na lata nastÄ™pne.
  • W bieżącym miesiÄ…cu mogÄ… uwidocznić siÄ™ porażenia wiÅ›ni i czereÅ›ni przez takie choroby jak: rak bakteryjny drzew owocowych oraz brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Jeżeli drzewa sÄ… silnie porażone, należy je usunąć i przygotować siÄ™ do nowych nasadzeÅ„ w październiku.
  • Na pniach Å›liw warto zaÅ‚ożyć opaski z papieru falistego (częściÄ… pofalowanÄ… do spodu). To pozwoli nam wyÅ‚apać, wychodzÄ…ce z owoców i schodzÄ…ce na zimowanie, gÄ…sienice owocówki Å›liwkóweczki.
  • PiÄ™dzik przedzimek wiosnÄ… może być sprawcÄ… pojawienia siÄ™ dziur w liÅ›ciach, pogryzieÅ„ pÄ…ków kwiatowych, poniszczonych zawiÄ…zków owoców u jabÅ‚oni, gruszy, Å›liw, wiÅ›ni, czereÅ›ni, a także niektórych drzew ozdobnych. Zwalczamy go na przeÅ‚omie wrzeÅ›nia i października montujÄ…c na pniach puÅ‚apki lepowe w postaci papierowego lub foliowego lejka pokrytego od spodu substancjÄ… klejÄ…cÄ…, opasajÄ…cego pieÅ„ drzewa. PuÅ‚apki te zatrzymajÄ… wÄ™drujÄ…ce w górÄ™ pnia samice. Ten zabieg pozwoli uniknąć stosowania opryków chemicznych przeciwko temu szkodnikowi w okresie wiosennym.
  • Jeżeli wiosnÄ… wÅ›ród krzewów malin widoczne byÅ‚y maleÅ„kie muchówki (dÅ‚. 2 mm), to mógÅ‚ być to pryszczarek malinowiec. Larwy tego szkodnika sÄ… beznogie, pomaraÅ„czowe, dÅ‚ugoÅ›ci do 2,5 mm. Larwy żerujÄ… w grupach, po kilka lub kilkanaÅ›cie sztuk, pod skórkÄ… pÄ™du. Tutaj wydzielajÄ… substancje enzymatyczne, które powodujÄ… rozrastanie siÄ™ tkanki i tworzenie na pÄ™dzach malin galasowatych naroÅ›li dÅ‚ugoÅ›ci 5 cm i szerokoÅ›ci do 3 cm. Larwy żerujÄ… i zimujÄ… w tych wÅ‚aÅ›nie naroÅ›lach. Aby pozbyć siÄ™ larw tego szkodnika, wszystkie porażone i znieksztaÅ‚cone pÄ™dy (z naroÅ›lami) wycinamy nisko nad ziemiÄ…, a podÅ‚oże wokół krzewów Å›ciółkujemy.

Jak i kiedy przycinać malinyCięcie malin. Jak i kiedy przycinać maliny?
Maliny to krzewy owocowe wymagające regularnego cięcia. Przycinanie pędów malin wpływa korzystnie na plonowanie i ułatwia zbiór owoców. Zobacz kiedy przycinać maliny, czym różni się przycinanie malin owocujących raz w roku od malin powtarzających owocowanie oraz kiedy po raz pierwszy przycinać maliny po posadzeniu. Więcej...

Wrzesień w ogrodzie warzywnym

  • WrzesieÅ„ w ogrodzie warzywnym to także okres zbiorów, podobnie jak w sadzie. W tym miesiÄ…cu należy zakoÅ„czyć zbiory warzyw ciepÅ‚olubnych, takich jak ogórki (i inne warzywa dyniowate), papryka i pomidory. Dlaczego? Otóż we wrzeÅ›niu w każdej chwili mogÄ… wystÄ…pić przymrozki, a nawet minimalne spadki temperatury poniżej 0°C bÄ™dÄ… zabójcze dla tych roÅ›lin. Pomidory należy zebrać wszystkie i nie w peÅ‚ni dojrzaÅ‚e uÅ‚ożyć w pomieszczeniach, gdzie temperatura utrzymuje siÄ™ w na poziomie 10°C. Można też wyrwać caÅ‚e krzaczki i powiesić w suchym i chÅ‚odnym miejscu, gdzie powoli dojrzejÄ….

zielone pomidoryZielone pomidory smażone, kiszone, marynowane. Przepisy na przetwory i sałatki z zielonych pomidorów
Jesienią zielone pomidory, które nie zdążyły dojrzeć na krzaczkach, nie muszą się marnować. Otóż jak się okazuje, zielone pomidory są doskonałym składnikiem na przetwory. Bardzo cenione są smażone zielone pomidory, a także zielone pomidory kiszone lub marynowane. Oto najlepsze przepisy na przetwory z zielonych pomidorów, które warto wykorzystać we wrześniu i październiku! Więcej...

  • Zbieramy bób i fasolÄ™ na suche ziarno (fasolÄ™ na suche nasiona wyrywamy gdy już liÅ›cie zżółknÄ… i zaczynajÄ… opadać, zaÅ› strÄ…ki sÄ… kremowe lub żółtawe i podeschniÄ™te), oraz cebulÄ™ na zimowe przechowanie.
  • Rozpoczynamy również zbiory warzyw korzeniowych, m.in. buraków, marchwi, pietruszki i selera.
  • Można jeszcze zbierać niektóre roÅ›liny przyprawowe, takie jak lubczyk ogrodowy i czÄ…ber.
  • Po zakoÅ„czeniu zbiorów resztki roÅ›lin, które byÅ‚y porażone przez choroby, należy usunąć i spalić. Resztki roÅ›lin zdrowych warto przeznaczyć na kompost.
  • W pierwszej poÅ‚owie miesiÄ…ca należy ogÅ‚owić kapustÄ™ brukselskÄ…. Zabieg ten przeprowadzamy, gdy na caÅ‚ej roÅ›linie sÄ… już zawiÄ…zane główki. DziÄ™ki ogÅ‚awianiu, główki brukselki dojrzewajÄ… bardziej równomiernie, co uÅ‚atwia ich zbiór.
  • Do poÅ‚owy miesiÄ…ca można siać buraki liÅ›ciowe na przezimowanie i wczesny zbiór (gniazdowo w rozstawie 40 x 15 cm), roszponkÄ™ (zalecana rozstawa: 3 x 15 cm) i szpinak warzywny (w rozstawie 10 x 20 cm).
  • W drugiej poÅ‚owie wrzeÅ›nia przeprowadzamy sadzenie cebuli dymki. W tym terminie sadzimy jÄ… gÅ‚Ä™biej i gęściej niż w terminie wiosennym.
  • Kto lubi rabarbar ogrodowy, może tÄ™ roÅ›linÄ™ wÅ‚aÅ›nie teraz rozmnożyć. Mateczne roÅ›liny wykopujemy, a karpy dzielimy ostrym szpadlem na kilka mniejszych części. Każda powstaÅ‚a w ten sposób sadzonka powinna mieć 1-2 dobrze wyksztaÅ‚cone korzenie i pÄ…czki. Gdy rany po ciÄ™ciu obeschnÄ… (co trwa od 2 do 3 godzin), sadzonki wysadzamy w doÅ‚ki zaprawione kompostem lub dobrze rozÅ‚ożonym obornikiem.
  • Pod koniec miesiÄ…ca warto przekopać glebÄ™ w ogrodzie warzywnym. Jest to szczególnie ważne na glebach ciężkich, ponieważ ziemia pozostawiona na zimÄ™ w tzw. ostrej skibie (po przekopaniu nie zagrabiać i nie wyrównywać) pod wpÅ‚ywem mrozu nabiera lepszej struktury i staje siÄ™ lepiej przepuszczalna dla wody. Przy okazji część szkodników, wydobyta na powierzchniÄ™ w czasie przekopywania, zginie zimÄ… podczas mrozów.
  • JeÅ›li wrzesieÅ„ jest suchy i sÅ‚oneczny, uprawy należy nadal regularnie nawadniać. Dostateczna ilość wody w glebie pozwoli jeszcze na dorastanie korzeni późnych odmian marchwi, buraków z siewu lipcowego, skorzonery, rzodkwi, rzodkiewki. PoprawiÄ… siÄ™ też warunki wzrostu warzyw kapustnych, które wymagajÄ… dużo wody, szczególnie w czasie wiÄ…zania i dorastania główek czy róż.
  • Na użytek zimowy warto wysiać w domu do wiÄ™kszych doniczek pietruszkÄ™ i seler. Warzywa te doskonale dojrzejÄ… na parapecie okiennym.

Wrzesień w ogrodzie ozdobnym

  • WrzesieÅ„ w ogrodzie ozdobnym to czas, kiedy możemy jeszcze powdziwiać ostatnie kwiaty lata. Do roÅ›lin wspaniale kwitnÄ…cych we wrzeÅ›niu zalicza siÄ™ m. in. jeżówka purpurowa. Aby przedÅ‚użyć jej kwitnienie, warto usuwać przekwitÅ‚e kwiatostany.
  • Systematycznie usuwamy z pÄ™dów wiÄ™dnÄ…ce kwiaty róż powtarzajÄ…cych kwitnienie. DziÄ™ki temu zabiegowi krzewy te również bÄ™dÄ… dÅ‚użej kwitÅ‚y. Jeżeli natomiast uprawiamy róże ogrodowe nie powtarzajÄ…ce kwitnienia, możemy przyciąć ich pÄ™dy i przygotować sadzonki pÄ™dowe.
  • Na rabatach motyczymy podÅ‚oże i usuwamy chwasty aby uniemożliwić im rozsianie nasion. DziÄ™ki temu nie powinny pojawić siÄ™ zbyt licznie przyszÅ‚ej wiosny.
  • Podczas motyczenia i wzruszania gleby może siÄ™ zdarzyć, że znajdziemy w ziemi turkucie podjadki. SÄ… to dość duże owady, które drążąc pod ziemiÄ… korytarze uszkadzajÄ… korzenie roÅ›lin. WrzesieÅ„ to dobry miesiÄ…c aby zastawić puÅ‚apki na turkucia podjadka. JeÅ›li mamy problem z turkuciami, warto w ziemi zakopać niewielkie iloÅ›ci obornika koÅ„skiego. W tych miejscach bÄ™dÄ… gromadzić siÄ™ turkucie szukajÄ…ce schronienia na zimÄ™, co uÅ‚atwi ich wyÅ‚apywanie.

Turkuć podjadek - jak wygląda, zwalczanie, jak złapaćTurkuć podjadek - jak wygląda, zwalczanie, jak złapać
Turkuć podjadek jest dużym owadem drążącym pod ziemią tunele. W czasie tej czynności uszkadza korzenie roślin, powodując ich więdnięcie i zamieranie. Szkodliwe są też larwy turkucia podjadka, żywiące się pokarmem roślinnym. Zobacz opis i zdjęcia jak wygląda turkuć podjadek, co łączy go z kretem i poznaj najlepsze metody na zwalczanie turkucia podjadka w ogrodzie. Więcej...

  • Powoli możemy rozpocząć sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz sadzenie roÅ›lin cebulowych. Aby cebulki zabezpieczyć przed atakami chorób grzybowych warto je przed sadzeniem zaprawić moczÄ…c w roztworze preparatu grzybobójczego do zaprawiania cebul.
  • Na rabatach wÅ›ród roÅ›lin cebulowych warto posadzić czosnek niedźwiedzi. OzdobÄ™ stanowi wprawdzie niewielkÄ… ale jego czosnkowy zapach odstrasza niektóre szkodniki roÅ›lin, zaÅ› wiosnÄ… liÅ›cie czosnku niedźwiedziego bÄ™dzie można wykorzystać do saÅ‚atek.
  • Sadzimy wrzosy, które jesieniÄ… piÄ™knie kwitnÄ…. Najlepsze do zaÅ‚ożenia wrzosowej rabaty sÄ… stanowiska sÅ‚oneczne z lekkÄ… i przepuszczalnÄ…, próchniczÄ… glebÄ… o pH 3,5 do 5,0. Podczas sadzenia mÅ‚ode wrzosy warto zaszczepić specjalnÄ… mikoryzÄ… dla roÅ›lin wrzosowatych. DziÄ™ki temu roÅ›liny na wrzosowisku znacznie Å‚atwiej siÄ™ przyjmÄ…, a w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ… lepiej tolerować niedogodne warunki glebowe i okresy suszy.
  • PoczÄ…tek wrzeÅ›nia to ostatni moment aby wysadzić na rabaty roÅ›liny dwuletnie, takie jak bratki czy stokrotki. Wówczas piÄ™knie zakwitnÄ… na wiosnÄ™.
  • Możemy przystÄ…pić do przesadzania bylin. Przy tej czynnoÅ›ci warto przeprowadzić podziaÅ‚ bylin celem ich rozmnożenia i odmÅ‚odzenia. DziÄ™ki temu w nastÄ™pnym roku bÄ™dÄ… one dobrze rosÅ‚y i obficie kwitÅ‚y (w zależnoÅ›ci od tempa wzrostu roÅ›lin, należy je dzielić co 2-5 lat). Każdy fragment podzielonej roÅ›liny powinien zawierać po kilka zdrowych pÄ™dów i wÅ‚asny system korzeniowy. Przed sadzeniem rany powstaÅ‚e po dzieleniu warto posypać odpowiednim fungicydem.

Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?Sadzenie bylin. Jak i kiedy sadzić byliny?
Sadzenie bylin wykonuje niemal każdy ogrodnik, bo trudno sobie wyobrazić ogród bez rabat bylinowych. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto zastanowić się jaki jest najlepszy termin sadzenia bylin oraz w jaki sposób wykonać sadzenie bylin do gruntu aby rośliny przyjęły się i niebawem ładnie zakwitły. Zobacz jak i kiedy sadzić byliny w ogrodzie! Więcej...

  • Na poczÄ…tku wrzeÅ›nia w ogrodzie wykopuje siÄ™ lilie, które rosÅ‚y kilka lat na tym samym miejscu. Po oddzieleniu cebul sadzi siÄ™ je od razu na nowym miejscu lub przechowuje do wiosennego sadzenia w lodówce (temperatura 2-4°C) przesypane torfem i zapakowane w foliowe torebki.
  • Nieco później (koniec miesiÄ…ca) wykopujemy z rabat bulwy mieczyków. Po oczyszczeniu oddzielamy maÅ‚e bulwki przybyszowe od matecznych i suszymy wszystkie razem. Możemy je przechowywać w chÅ‚odnych miejscach w piwnicy.
  • Po zaschniÄ™ciu wykopujemy również bulwy begonii bulwiastej. Bulwy należy oczyÅ›cić i obsypać ich górnÄ… stronÄ™ fungicydem. NastÄ™pnie umieszczamy je w skrzynce z suchym piaskiem lub torfem. Przez zimÄ™ przechowujemy w suchym i chÅ‚odnym pomieszczeniu.

Przechowywanie bylin i cebulek kwiatowych niezimujÄ…cych w grunciePrzechowywanie bylin i cebulek kwiatowych niezimujÄ…cych w gruncie
Większość bulw, cebul i kłączy bylin nie zimujących w gruncie, które sadziliśmy wiosną, należy wykopać we wrześniu lub październiku i przechować aż do wiosny następnego roku, kiedy to znowu umieścimy je w ziemi. Zobacz co zrobić aby przechowywane bulwy i cebulki nie uległy chorobom i przetrwały w doskonałej formie. Więcej...

  • Letnie kwiaty, które już zakoÅ„czyÅ‚y swój żywot, warto jest przeznaczyć na kompost.
  • W suche i sÅ‚oneczne dni zbieramy nasiona roÅ›lin jednorocznych. WiÄ™kszość nasion możemy pakować w papierowe torebki i pozostawić w suchym miejscu aż do wiosny. Niektóre gatunki, jak np. czarnuszkÄ™, chaber bÅ‚awatek, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, czy ostróżkÄ™, można wysiać już we wrzeÅ›niu - roÅ›liny uzyskane z siewu jesiennego wczeÅ›niej rozpocznÄ… wzrost i kwitnienie w nastÄ™pnym roku.

Jakie kwiaty siejemy jesieniÄ…Jakie kwiaty siejemy jesieniÄ…?
Nasiona kwiatów zebrane późnym latem i jesienią zazwyczaj przechowujemy do wiosny. Są jednak gatunki, które możemy wysiewać już jesienią! Zobacz jakie kwiaty siejemy jesienią, jak przygotować stanowisko pod jesienny wysiew nasion kwiatów, jak zadbać o rośliny aby dobrze przezimowały do wiosny, a także czy w ogóle warto wysiewać kwiaty jesienią? Więcej...

  • Już we wrzeÅ›niu w ogrodzie pojawiÄ… siÄ™ pierwsze opadajÄ…ce z drzew liÅ›cie. Jeżeli ich sprzÄ…tanie zajmuje Ci zbyt wiele czasu (masz duży ogród i wiele drzew), zastanów siÄ™ nad zakupem odkurzacza ogrodowego. Zastosowanie tego urzÄ…dzenia przyspieszy sprzÄ…tanie liÅ›ci. Przez specjalnÄ… rurÄ™ wlotowÄ… odkurzacz zasysa liÅ›cie i od razu wpadajÄ… one do podczepionego worka. KupujÄ…c odkurzacz ogrodowy, wybierz model z funkcjÄ… rozdrabniania. DziÄ™ki temu objÄ™tość liÅ›ci skÅ‚adowanych w workach zmniejszy siÄ™ nawet 10-krotnie!

Kwiaty w domu, balkony i tarasy:

  • Rozpoczyna siÄ™ okres sadzenia roÅ›lin zimozielonych, rosnÄ…cych w skrzyniach balkonowych, takich jak np. wrzos pospolity.
  • KoÅ„czymy nawożenie roÅ›lin uprawianych w pojemnikach. Aby tegoroczne pÄ™dy już siÄ™ nie rozwijaÅ‚y, ostatni możliwy termin nawożenia to koÅ„cówka sierpnia lub ewentualnie przeÅ‚om sierpnia i wrzeÅ›nia. Zasada ta dotyczy również kaktusów i sukulentów.
  • Ograniczamy również podlewanie roÅ›lin na balkonach i tarasach - podlewamy nadal ale już rzadziej i mniej obficie.
  • RoÅ›liny wystawione na balkon lub do ogródka zabieramy na ich stanowisko w mieszkaniu. NajwczeÅ›niej przenosimy palmy, paprocie i figowce, uprzednio myjÄ…c donice i rosnÄ…ce w nich roÅ›liny.
  • Od wrzeÅ›nia możemy sadzić do doniczek cebule hiacyntów i innych roÅ›lin cebulowych przeznaczonych do zimowego pÄ™dzenia.

Trawnik we wrześniu

  • Trawnik we wrzeÅ›niu kosimy regularnie, najlepiej raz w tygodniu. WrzesieÅ„ jest jeszcze miesiÄ…cem intensywnego wzrostu traw.
  • Kosimy trawÄ™ na Å‚Ä…kach kwiatowych. Drugi pokos traw należy wykonać, gdy zniknÄ… kwiaty, ale jeszcze zanim zwiÄ™dnÄ… pÄ™dy kwiatowe.
  • Przy sÅ‚onecznej pogodzie możemy nanieść na trawnik cienkÄ… warstwÄ™ kompostu. Kompost nanosimy bardzo cieÅ„kÄ… warstwÄ… za pomocÄ… miotÅ‚y z brzozowych gaÅ‚Ä…zek. Ponoć taki "top dressing" jest tajemnicÄ… piÄ™kna sÅ‚ynnych angielskich trawników.
  • Druga poÅ‚owa wrzeÅ›nia to doskonaÅ‚y czas na sadzenie krokusów na trawniku. DziÄ™ki temu wiosnÄ…, zaraz po stopnieniu Å›niegu, gdy trawa nie wyglÄ…da jeszcze okazale, ozdobÄ… trawnika stanÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›nie kwiaty krokusów.

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Jeśli chcesz jak najlepiej przygotować się do prac ogrodniczych na dany miesiąc oraz mieć pewność, że już nigdy nie przegapisz nic ważnego, co trzeba zrobić w ogrodzie, skorzystaj z książko-kalendarza Planer zaradnego ogrodnika. To praktyczny poradnik ogrodniczy z kalendarzem prac w ogrodzie na cały rok oraz miejscem na własne notatki. Więcej informacji w opisie na stronie naszego sklepu :-)

planer zaradnego ogrodnika

Przeczytaj również:

Tekst opracowano na podstawie Mój Ogród, Muza SA, Warszawa 1993, s. 502 - 509, oraz artykułów umieszczonych w Działkowiec, nr 9/98 i Mój Piękny Ogród, nr 9/99.